Една от най-развитите икономики в света смени политиката си спрямо финансовите институции. С отменянето на банковата тайна ще бъде по-трудно укриването на пари от граждани на ЕС.
Банковата тайна в Швейцария остава в историята. В началото на декември 2015 година горната камара на швейцарския парламент одобри автоматичния обмен на банкови данни с други страни. С това решение ще става все по-трудно чужденците със сметки в швейцарски банки да укриват пари.
През май 2015 година ЕС и Швейцария подписаха споразумение за борба срещу данъчните измами, което трябва да влезе в сила от 2018 година. Информацията, която ще се обменя, включва имена, адреси, рождени дни, както и лихви, девиденти, баланс по сметки и проходи от продажба на финансови активи.
До момента Швейцария предоставяше данни само за лица, заподозрени в заобикаляне на данъчните закони, по искане на чуждестранните власти. Нужно е да се каже, че информацията ще се предоставя на страни, с които страната е сключила двустранни споразумения.
В Швейцария функционират около 4000 банки, включително и много чуждестранни финансови институции. Към 2003 година финансовият сектор генерира 11,6% от БВП, а в него работят 196 хил.души. Към 2009 година в швейцарски банки се намират активи на стойност 5,4 трилиона франка.