Новини от България
и Света

Петролният гигант Shell трябва да намали емисиите на въглерод с 45% до 2030 г.

Холандският съд постанови решение, което ще задължи Shell да преразгледа своите климатични цели за пореден път.
Министър Ангелкова: Силистра е с огромен туристически потенциал
Facebook
Email

Холандският съд постанови решение, което ще задължи Shell да преразгледа своите климатични цели за пореден път.

Холандски съд постанови, че петролният гигант Royal Dutch Shell трябва да намали своите въглеродни емисии с 45% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г.

Решаващото решение идва в момент, когато най-големите корпоративни емисии в света са под огромен натиск да определят краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели за емисиите, които са в съответствие с Парижкото споразумение. Споразумението за климата е широко признато като изключително важно за избягване на необратима климатична криза.

Текущата климатична стратегия на Shell гласи, че компанията се стреми да се превърне в бизнес с нулеви нулеви емисии до 2050 г., като компанията си поставя за цел да намали емисиите си на CO2 с 45% до 2035 г.

Говорител на Shell заяви, че компанията „напълно очаква да обжалва днешното разочароващо съдебно решение“.

„Инвестираме милиарди долари в нисковъглеродна енергия, включително зареждане на електрически превозни средства, водород, възобновяеми източници и биогорива“, каза говорителят по имейл. „Искаме да увеличим търсенето на тези продукти и да разширим още по-бързо новия си енергиен бизнес.“

Акциите на Shell се търгуваха с 0,2% по-високо в Лондон. Цената на акциите е нараснала с почти 10% от годината досега, след като е паднала с близо 40% през 2020 г.

„Преломен момент в историята“
Делото беше заведено през април 2019 г. от седем активистки групи – включително „Приятели на Земята“ и „Грийнпийс“ – от името на 17 200 холандски граждани. Съдът призовава, че бизнес моделът на Shell „застрашава правата и живота на хората“, като представлява заплаха за целите, заложени в Парижкото споразумение.

Съгласно Парижкото споразумение – сделка, приета през 2015 г. и подписана от 195 държави – нациите се съгласиха на рамка, която да предотврати повишаването на глобалните температури с повече от 2 градуса по Целзий, въпреки че споразумението има за цел да предотврати повишаването на глобалната температура над 1,5 градуса по Целзий.

Роджър Кокс, адвокат на екологичните активисти по случая, заяви в изявление, че решението бележи "повратна точка в историята" и може да има големи последици за други големи замърсители.

Междувременно Сара Шоу, координатор на международната програма „Приятели на Земята“ за климатичната справедливост и енергетика, заяви, че организацията се надява, че присъдата ще „предизвика вълна от климатични спорове срещу големите замърсители, за да ги принуди да спрат да извличат и изгарят изкопаеми горива“

Марк ван Баал, основател на холандската група Follow This, заяви: Big Oil вече не може да отхвърли решаващата роля, която трябва да играе в борбата с изменението на климата“.

На годишното общо събрание на Shell миналата седмица акционерите гласуваха с огромно количество за плановете за енергиен преход на компанията, но от решаващо значение нарастващото малцинство отхвърли стратегията, настоявайки, че петролният гигант трябва да направи много повече в борбата с изменението на климата.

Активист инвеститор Follow This каза тогава, че резултатът вероятно ще означава, че Shell ще трябва да преразгледа своите климатични цели за пореден път.

Според Ройтерс случаят е първият, при който активисти са сезирали голяма енергийна фирма, за да я принудят да преработи стратегията си за климата.

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРИЕМАМ ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Използвате Adblock

Молим Ви да изключите Вашият Adblock - така помагате за развитието на нашият уебсайт. Благодаря!