Неотдавнашен доклад на Grayscale изчислява, че дигиталният свят може да прерасне в бизнес на стойност 1 трилион долара в близко бъдеще.
Не е тайна, че цените на пазарът на недвижими имоти се покачват до небето, но пандемията на Covid-19 създава още една малко известна земя. Всъщност някои инвеститори плащат милиони за парцели – не в Ню Йорк или Бевърли Хилс. Всъщност сюжетите физически не съществуват тук, на Земята.
По-скоро земята се намира онлайн, в набор от виртуални светове, които технологичните вътрешни хора нарекоха метавселената. Цените на парцели се повишиха с до 500% през последните няколко месеца, откакто Facebook обяви, че ще влезе ол-ин във виртуалната реалност, дори промени корпоративното си име на Meta Platforms.
„Метавселената е следващата итерация на социалните медии“, каза Андрю Кигел, главен изпълнителен директор на базираната в Торонто Tokens.com, която инвестира в недвижими имоти на метавселена и незаменими цифрови активи.
В тези виртуални светове реалните хора взаимодействат като герои, подобни на анимационни филми, наречени аватари, подобно на мултиплейър видео игра в реално време. Днес хората имат достъп до тези светове чрез нормален компютърен екран, но Meta и други компании имат дългосрочна визия за изграждане на 360-градусови потапящи светове, до които хората ще имат достъп чрез очила за виртуална реалност като Oculus на Meta.
Неотдавнашен доклад на мениджъра на крипто активи Grayscale изчислява, че дигиталния свят може да прерасне в бизнес на стойност 1 трилион долара в близко бъдеще. Тук големи артисти, включително Джъстин Бийбър, Ариана Гранде и DJ Marshmello, се изявяват като свои собствени аватари. Дори DJ на Парис Хилтън организира новогодишно парти на собствения си виртуален остров.
Компанията на Кигел наскоро пусна близо 2,5 милиона долара на парцел земя в Decentraland – един от няколкото популярни метавселенски светове. Друг горещ метавселен свят е Sandbox, където компанията за виртуални недвижими имоти на Джанин Йорио, Republic Realm, похарчи рекордните 4,3 милиона долара за парцел виртуална земя.
Йорио сподели, че компанията й е продала 100 виртуални частни острова миналата година за 15 000 долара всеки.
Точно като собствеността в реалния свят, Кигел казва, че метавселената е за три неща: местоположение, местоположение, местоположение.
„Има области, когато за първи път влизате в метавселената, където хората се събират – тези области със сигурност биха били много по-ценни от областите, в които не се случват никакви събития“, добави Кигел.
Купуването на виртуална земя е доста просто – или директно от платформата, или чрез разработчик. Инвеститорите строят върху земята си и я правят интерактивна. Но Йорио предупреждава, че инвестирането в цифрови недвижими имоти е рисков бизнес.