Малайзийските власти иззеха 1069 биткойн майнинг платформи, разположиха ги на паркинг в полицейския щаб и използваха парен валяк, за да ги смачкат, като част от съвместна операция между правоохранителните органи в град Мири и електрическата компания Sarawak Energy.
Помощникът на комисаря на полицията Хакемал Хавари каза пред CNBC, че репресиите са настъпили, след като се твърди, че миньори са откраднали електричество на стойност 2 милиона долара, извлечено от електропроводи Sarawak Energy.
Властите на остров Борнео конфискуваха платформите в шест отделни нападения между февруари и април. Общо полицията унищожи около 1,26 милиона долара минно оборудване. Полицията избра да смаже минно оборудване, вместо да го продаде, в съответствие със съдебно разпореждане.
Други страни, като Китай, са поели по различен път, като се съобщава, че на търг се изземват конфискувани платформи.
Крипто добивът е енергоемкият процес, който създава нови биткойни. Когато хората „добиват“, това всъщност означава, че се опитват да решат сложен математически проблем с помощта на високоспециализиран компютър. Решаването на този проблем е едновременно това, което отключва нови маркери и проверява нови транзакции. Въпреки това, експлоатацията на тези машини с пълен капацитет черпи много енергия, което може да застраши местните електрически мрежи.
Центърът за алтернативни финанси в Кеймбридж изчислява, че на Малайзия се падат 3,44% от всички биткойн миньори в света, което я поставя в десетте дестинации за добив на планетата. Осем са арестувани във връзка с минната операция в Мири, а шестима души са обвинени съгласно раздел 379 от Наказателния кодекс за кражба на енергийни доставки, според Хавари. Обвинените ще бъдат затворени за осем месеца и ще бъдат глобени до $ 1900 на човек. Това е само последният пример за борба на Малайзия за издирване на криминално проявени криминално проявени лица.
Въпреки че добивът на криптовалути не е незаконен в Малайзия, има строги закони около използването на енергия. Раздел 37 от Закона за електроснабдяването на Малайзия заплашва хората, които се намесват в електропроводи, с глоби до 100 000 малайзийски рингита (23 700 долара) и пет години затвор.