Цената на биткойните скочи, след като главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск заяви в неделя, че производителят на електрически превозни средства може да приема транзакции с биткойн отново в бъдеще.
Биткойнът скочи до 39 600 долара, което е ръст от 9,9% през последните 24 часа и от нивото от 34 880 долара в началото на неделната търговия, според Coinbase. От началото на годината биткойнът е нараснал с повече от 30%, въпреки че е преживял диви колебания. През април той достигна рекорд от 64 829,14 долара през май и достигна минимум от близо 30 000 долара през май след 30% срив в рамките на деня.
Печалбите през уикенда дойдоха, след като Мъск заяви, че Tesla ще възобнови разрешаването на биткойн транзакции, „когато има потвърждение за разумно (~ 50%) използване на чиста енергия от миньори с положителна бъдеща тенденция“.
Tesla спря покупките на коли с биткойни в средата на май, като се позова на опасения относно климатичното въздействие на копаенето на криптовалути.
Крипто добивът изисква огромни количества енергия за захранване на мощни компютри - добивът на биткойни консумира повече енергия от цели страни като Финландия и Белгия, според индекса на потреблението на електричество в Кеймбридж.
Последната разработка бележи още един пример за големи пазарни движения след коментари от изпълнителния директор на Tesla и милиардера.
Стотици милиарди долари бяха изтрити от пазара на криптовалути, след като през май Мъск публикува в Twitter за спирането на покупките на коли с помощта на биткойн. Миналите туитове на Мъск също са свързани с ходове на фондовия пазар - вариращи от така наречените мем акции като GameStop, до инвеститора на вирусна песен „Baby Shark“.
Въздействието върху околната среда на добива на биткойни е подложено на сериозен контрол.
Като част от репресиите си за биткойн, китайският регион Вътрешна Монголия - основен център за добив на биткойни - в края на май предложи наказания за компании и лица, участващи в добива на цифрови валути. Това стана след като вицепремиерът на Китай Лиу Хе каза, че е необходимо „да се предприемат мерки срещу биткойн поведението и търговията“, за да се предотврати „предаването на индивидуални рискове в социалното поле“.
Правителството на Иран обяви през май забрана за добив на биткойн и други криптовалути до 22 септември, след като служители заявиха, че прекъсванията в столицата на страната Техеран и няколко други големи града са отчасти поради енергоемката дейност.