Проф. Петър Стефанов бе избран за президент на Световната организация на потребителните кооперации. Той е член на Икономическия и социален съвет от 24 април 2008 г., председател е на Централния кооперативен съюз и е член на Постоянната комисия по бюджет, финанси, застраховане и осигуряване. Проф. Стефанов е завършил магистратура по Икономика в УНСС, притежава и научна степен доктор на икономическите науки. От 2008 г. насам е член на Борда на директорите на Кооперативен дом - Европа и член на Надзорния съвет на Европейския алианс за съвместни покупки – КООПЕВРО, а от 2009 г. е и член на Борда на Международния кооперативен алианс.
Малко след избирането му за президент на Световната организация на потребителните кооперации (CCW) проф. Петър Стефанов заяви: „Предизвикателствата пред потребителните кооперации в света днес са по-големи заради изключителната динамика на новите технологии, глобалните кризи, отворените страни, ръстът на търговия и прекомерната консумация, съпътстващи ежедневието ни. В този контекст кооперативните лидери имат важна роля за запазването на същността на кооперативния бизнес, който не само показва адаптивност и гъвкавост при решаването на множество социални проблеми, но дава и идеи и подходи за справяне с предизвикателствата и така помага за създаване на един по-добър свят".
Отговорността, която той поема, е сериозна, защото CCW е сeкторна организация на Международния кооперативен алианс (ICA), който обединява над 300 международни и национални кооперативни организации от 100 страни в света. Те представляват и защитават интересите на повече от 1 млрд. индивидуални членове, които осъществяват дейност във всички сектори на икономиката, осигуряват над 250 милиона работни места и генерират над 2.6 трилиона щатски долара годишен оборот.
Глобалният офис на Международния кооперативен алианс се намира в Брюксел, от където се осъществява и координира неговата дейност. Към него функционират и осем световни секторни кооперативни организации, сред които са Международната организация на земеделските кооперации (ICAO), Световната организация на потребителните кооперации (CCW), Международната организация на риболовните кооперации (ICFO), Международната федерация на кооперативните застрахователни дружества (ICMIF), Международната организация на здравните кооперации (IHCO), Световната организация на жилищните кооперации (CHI), Международната организация на кооперативните банки (ICBA) и Международната организация на кооперациите от индустрията, занаятите и услугите (CICOPA).
Чрез своята глобална, регионална и секторна организационна структура МКА работи за създаването на благоприятна правна среда, даваща на кооперативния бизнес модел, осигуряващ устойчивост и развитие в нови сфери на световната икономика.