Федералният резерв отвори кутията на Пандора, след като обяви, че не само ще прекрати програмата си за изкупуване на активи и ще започне вдигане на лихвите, но ще стартира и свиване на баланса си, което означава, че ще продава част от притежаваните от него активи.
Така, волатилността на финансовите пазари през януари се изстреля нагоре. Но да видим повече подробности затова, което се случи и какво може да очакваме през февруари.
Какво се случи през януари?
Както вече отбелязахме, рисковите активи получиха сериозен удар от ФЕД през януари, а първия месец от годината обикновено се смята за благосклонен към рисковите активи като акциите.
Стигна се до там, че технологичният индекс Nasdaq 100 отбеляза най-слабия си месец от 2008 година насам, въпреки силното представяне в последните сесии. Останалите основни индекси в САЩ също приключиха един тежък месец.
Ето и как се представиха сезонните сделки, които обсъдихме в началото на януари:
- Златото не успя да поскъпне през януари
- Доларовият индекс се представи силно
- EUR/USD се понижи през януари
- Природният газ се покачи
- S&P 500 падна от началото на годината
- NZD/USD също падна
Можем да заключим, че януари беше изключително слаб месец за сезонните сделки за разлика от декември – нито една печеливша сделка от 6.
Какво да очакваме през февруари?
След сериозните сътресения през януари, да видим кои са най-интересните сезонни тенденции през втория месец на годината. Има ли надежда за завръщане на фондовите пазари?
Корекцията продължава?
Отговорът на последния въпрос е по-скоро не, от гледна точка на сезонните сделки, разбира се.
За последните 20 години средната загуба на S&P 500 през февруари е 0,82%. Максималната печалба е 6,75%, докато максималната загуба е 15,10%. Все пак трябва да отбележим, че повечето загуби са съсредоточени в началото на хилядолетието.
При Nasdaq 100 ситуацията изглежда още по-неприятна, тъй като февруари е третия най-слаб месец в календара за технологичния индекс през последните 20 години
- Средната загуба на показателя е 1,80%, което отговаря на годишен спад от 21,83%
- 10 печеливши и 10 губещи сделки
- Максималната печалба е 7,43%, а максималната загуба е цели 26,80%.
Кабелът страда
Двойката GBP/USD страда сериозно през февруари, който е втория най-слаб месец за кабела в последните 2 десетилетия. Ето и цифрите:
- Средна загуба от 0,75%, което отговаря на годишен спад от 9,67%.
- 9 печалби при 12 загуби.
- Максимална загуба от 2,70%, при максимален спад от 6,05%.
Още добри новини за петрола
В момента се намираме в магическа поредица от 6 поредни седмици на ръст на петрола WTI. Фундаментите зад “черното злато” изглеждат много силно на фона на увеличаващото се търсене, свитото предлагане, намаляващите запаси и изчерпващия се свободен капацитет.
Но да видим как изглежда сезонния тренд при петрола WTI през февруари през последните 20 години.
Февруари е вторият най-силен месец за WTI:
- Среден ръст от 1,96%, което отговаря на годишен ръст от около 30%.
- 12 печалби при 8 загуби (60% успешни сделки).
- Максимална печалба от 15,01%, при максимална загуба от 15,78%.
Добрите новини за биковете при петрола не свършват до тук. Трябва да кажем, че февруари е началото на един много силен сезонен модел при петрола, който продължава до края на юни.
Китайските акции обичат Лунната Нова година
Китайските акции се намират в слаба форма в последно време, но това може да се промени скоро. Лунната нова година традиционно е силен период за акциите от Китай и февруари е втория най-силен месец за Shanghai Composite.
Ето и още малко данни за представянето на китайския индекс през февруари за последните 20 години:
- Средна възвръщаемост от 3,28%, което отговаря на 56,95% годишна доходност
- 16 печеливши и 4 губещи (80% печеливши сделки)
- Максимална печалба 12,33%, при максимална загуба от 5,44%
Медта започва да блести
Медта е един от най-важните индустриални метали и от ключово значение за прехода към възобновяема енергия. Много анализатори предвиждат бляскаво бъдеще на метала в дългосрочен план, но да видим как изглеждат очакванията цената медта в по-кратки срокове.
От сезонна гледна точка медта започва да поскъпва в края на януари и ралито и стига чак до началото на месец май. Това е най-добрия период в календара за индустриалния метал в последните 25 години. Средната възвръщаемост за този период е цели 7,3%.
Но ето и числата за февруари за последния четвърт век:
- Средна възвръщаемост от 3,02%, което прави годишна възвръщаемост от 49,37%
- 15 печалби при 9 загуби
- Максимална печалба от 22,25% и максимална загуба от 6,43%.