Акциите от клас А на Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет затвориха над 500 000 долара за акция в сряда, поставяйки нова висока стойност за акциите.
Това беше първият път, когато акциите затвориха над половин милион долара и помогнаха за повишаване на пазарната капитализация на компанията над 730 милиарда долара.
Акциите от клас А на Berkshire Hathaway отдавна са едни от най-скъпите единични акции, които инвеститорите могат да купят. Инвеститорите многократно са питали Бъфет за потенциално разделяне на акции, което е, когато една компания разделя акциите си, за да намали цената и да увеличи. общата сума на наличните акции.
В отговор Berkshire представи по-евтини акции от клас B през 1996 г., на цена от значително по-достъпни $341 от четвъртък следобед, но последователно отказва да раздели първоначалното предложение на компанията от клас А. Бъфет твърди, че именно поради този отказ, а не въпреки него, компанията има толкова силен опит в нарастването на стойността си.
На годишното събрание на акционерите на Berkshire Hathaway през 1995 г. Бъфет призна, че притежаването на такава висока цена - по това време тя се търгува около $25 000 на акция - може да бъде "от неудобно до неизгодно" за инвеститорите, особено когато става въпрос за подаряване на акции . Но той каза, че бариерата за влизане е била умишлена. Ако Berkshire раздели акциите и намали цената им, „ще получим акционерна база, която няма да има нивото на сложност и синхронизиране на целите с нас, което имаме сега“.
Бъфет добави, че не вижда стимул в наличието на по-евтина акция, която има по-голяма волатилност, ако не създава „присъща стойност“ за инвеститорите.
Още през 2011 г. дясната ръка на Бъфет - Чарли Мънгър сподели, че Бъфет имал една шега, която обичал да повтаря на застаряващите си приятели: „Да живееш, докато акциите на А се разделят“.
През последните години имаше редица високопрофилни разделяния на акции, като Amazon и Alphabet, родител на Google, обявиха разделяне на акциите си 20 към 1, след като по-рано тази година надхвърлиха 3000 долара всяка. Тези съобщения последваха Apple и Tesla, които през 2020 г. и двете разделиха акциите си, тъй като оценките им скочиха до небето.