ЕС трябва да дава еднакви права на всички страни-членки. Факт е обаче, че това не е така. Някои от страните, членуващи в Съюза са много по-развити от други и това не е тайна за никого. Разликата в социалните придобивки и в стандарта на живот със сигурност се усещат от чуждите граждани в дадена страна.
Седем от страните-членки на ЕС настояват да бъде въведена единна минимална работна заплата. Предложението е внесено от министрите по евровъпросите от седемте държави.
„Евросъюза трябва да бъде социален, със засилени права за работещите. Трябва да се постигне равенство между мъжете и жените, да бъдат гарантирани доходи и работни места.”, коментираха министрите.
В момента минималната работна заплата в 28-те членки на Евросъюза е много различна. От едната страна стои България с 235 евро, а от другата е Люксембург, където жителите получават 2000 евро. От всички 28 държави, само 7 могат да се похвалят, че минималната работна заплата надхвърля 1000 евро. Това са Германия, Великобритания, държавите от Бенелюкс и Франция.
21 от страните-членки имат въведено законово минимално възнаграждение. В момента минималната работна заплата не е определена в Дания, Кипър, Швеция, Италия и Финландия.
През 2015г. Германия въведе минимално възнаграждение за служителите. Работниците получават минимална работна заплата, възлизаща на 1498 евро. Това означава, че работодателите плащат най-малко по 9 евро на час на своите служители.
Седем страни от ЕС настояват за въвеждането на единна минимална работна заплата
ЕС трябва да дава еднакви права на всички страни-членки.