• Българските работодатели продължават да отчитат положителни планове за наемане на служители през следващото тримесечие

    Българските работодатели продължават да отчитат положителни планове за наемане на служители през следващото тримесечие

    В обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта 11% от работодателите отчитат увеличение на нивата на заетост, само 1% прогнозират намаление и 82% не очакват промяна.

    Българските работодатели продължават да отчитат положителни планове за наемане на служители през следващото тримесечие

    Обзорно изследване на ManpowerGroup за заетостта: Българските работодатели продължават да отчитат положителни планове за наемане на служители през следващото тримесечие.

    Българските работодатели очакват търсенето на работна ръка да се увеличи в секторите „Производство“, „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ и „Земеделие, лов, горско стопанство и риболов“ в периода юли-септември според резултатите на Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта за третото тримесечие на 2018 г. 11% от работодателите отчитат увеличение на нивата на заетост, само 1% прогнозират намаление и 82% не очакват промяна. Коригирана спрямо сезонните колебания, нетната прогноза за заетостта  в България е +10%. Тя включва данни от 620 работодатели от пет региона в страната и остава сравнително стабилна в сравнение с предишното тримесечие, но намалява с 3 процентни пункта на годишна база.

    Спрямо предишното тримесечие очакванията за наемане на служители се увеличават в секторите „Производство“ и „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ с три процентни пункта и в сектор „Земеделие, лов, горско стопанство и риболов“ с четири процентни пункта, както и в „Търговия на едро и дребно“ и „Публичен и социален сектор“ с прогнози от съответно +10% и +7%. В същото време резултатите показват по-слаби намерения за нивата на заетост в няколко ключови сектора. Значителен спад  е отчетен в сектор „Строителство“, който очаква най-слабото темпо на наемане през последните повече от три години с прогноза от +4%, и в сектор „Минно дело“, където работодателите споделят отрицателна нетна прогноза за заетостта от -4%, докато прогнозата за сектор „Транспорт, складове и комуникации“ намалява с 8 процентни пункта.

    „Въпреки скромната прогноза на работодателите за работна ръка по време на летния период повечето показатели говорят за положителен пазар на труда в България. Прогнозата ни за третото тримесечие не предполага, че ще има значително намаление на работната сила, а че темпото на наемане леко ще се забави в сравнение с предишното тримесечие. Пазарът се движи, от една страна, от сезонността и увеличението на новите сезонни работни места през летния период. От друга, технологичният напредък поставя високи изисквания пред бизнес лидерите да обучават и наемат таланти с желание да се развиват и способност бързо да се адаптират към нови условия, докато меките умения като добра комуникация, работа в екип и креативно решаване на проблеми стават все по-важни за работодателите във всички сектори“, коментира Александър Хангимана, управляващ директор на ManpowerGroup Балкани.

    Българските работодатели планират да увеличат нивата на заетост във всички пет региона в периода юли-септември. Най-силни пазари на труда се очакват във Варна и Пловдив, които отчитат нетни прогнози за заетостта от съответно +12% и +11%. Работодателите във Варна също споделят възможности за наемане на служители с прогноза от +9%, докато прогнозата за Русе и София е +7%. Работодателите в Русе отчитат намаление от 4 процентни пункта в сравнение с предишното тримесечие, а прогнозата за София намалява с 2 процентни пункта. Работодателите във Варна споделят сравнително стабилни перспективи за наемане на служители, а прогнозите за Бургас и Пловдив остават без промяна.

    В допълнение големите работодатели (>250 служители) отчитат силни намерения за наемане с нетна прогноза за заетостта от +22%, докато малките (10-49 служители) и средно големите компании (50-249 служители) също предвиждат възможности за наемане с прогнози от съответно +7% и +5%. Работодателите от категорията на микропредприятията отчитат предпазлиза прогноза за заетостта от +3%. В сравнение с предишното тримесечие работодателите от микропредприятията (<10 служители) отчитат слаб спад от 2 процентни пункта, докато прогнозите на малките и средно големите компании остават сравнително стабилни. В категорията на големите предприятия намеренията за наемане са без промяна.

    Няма етикети за тази новина

    Оценка на новината

    5.00