По-рано Nasdaq спадна с 3% за най-лошата си сесия от три седмици, тъй като доходността на облигациите се повиши до най-високото ниво от януари 2020 г. и загрижеността за инфлацията отново се появи. S&P 500 падна с 1,5%, а Dow - с 0,5%.
Търговците обмислят дали може да настъпи бърз ръст на инфлацията по-късно тази година и да намали икономическото възстановяване или да предизвика краткосрочна промяна в монетарната политика на Федералния резерв. Въпреки че председателят на Федералния резерв Джером Пауъл се опита да потуши страховете на пазарите от краткосрочен ход на паричната политика по-рано тази седмица, рисковете остават ''на масата'' на много инвеститори.
"Председателят Пауъл беше доста категоричен, че всъщност не е склонен да направи нещо превантивно по отношение на инфлацията, но реагира на това, ако инфлацията стане проблем и ако сме на пълна заетост. Ние далеч сме от това, но пазарът на облигации сега става нервен и можем да видим, че инфлацията се превръща в проблем, преди ФЕД да предприеме нещо по въпроса.", каза Стив Сосник, главен стратег на Interactive Brokers.
Що се отнася до технологиите и запасите от растежа, повишаването на лихвените проценти, като цената на търговците, както в очакванията за по-висок икономически растеж, така и при по-висока инфлация, катализира особено разтърсващ ритъм. Технологичният Nasdaq е паднал с 0,6% за март до момента и държи годишна печалба от едва 1,8%, след като се е увеличил с 44% през 2020 г.
„Наистина хората не се интересуваха от това, че оценките се качват нагоре и нагоре през по-голямата част от последните 12 месеца. И това беше до голяма степен защото паричния поток беше непрекъснат, имаше стабилни печалби и т.н. И ако можете да разделите стабилните печалби и стабилния паричен поток по същество на нула, бихте могли да направите почти безкрайна оценка на тези бъдещи потоци", отбеляза Сосник.
Стратезите на Bank of America за акции Ajay Singh Kapur и Ritesh Samadhiya предположиха, че инвеститорите могат да се възползват от накланяне както към цикличните, така и към стойностните акции, които са се представили по-добре през последните няколко месеца.
„Смятаме, че трите стълба на бичия пазар са стабилни - огромна свободна ликвидност, изключително силен цикъл на растеж на EPS /печалба на акция/ и значителна пазарна широта“, добавиха още те.