Новини от България
и Света

Мащабен теч на информация от Credit Suisse

Изтеклите данни се отнасят за банкови сметки на повече от 30 000 клиенти.
"Фонд за недвижими имоти" АДСИЦ се присъединява към "София Тех Парк"
Facebook
Email

Изтеклите данни се отнасят за банкови сметки на повече от 30 000 клиенти.

 

Credit Suisse се опитваше да овладее последствията от последния си скандал, след като няколко вестника съобщиха, че повече от 18 000 изтекли акаунта показват, че престъпници, предполагаеми нарушители на човешки права и санкционирани лица, включително диктатори, са били клиенти на швейцарската банка.

Според съобщения в медиите клиентите на втората по големина швейцарска банка включваха международен актьорски състав от неприятни персонажи. Притежателите на акаунти включваха йеменски шпионин, замесен в изтезания, венецуелски служители, замесени в корупционен скандал, и синовете на бившия египетски диктатор Хосни Мубарак. Сметките са били открити от 40-те до 2010-те, според неделното издание на Проекта за докладване на организирана престъпност и корупция.

Докато швейцарските банки, световноизвестни със строгите закони за тайна на страната, защитаващи клиентите, не трябва да приемат пари, свързани с престъпна дейност, законът в повечето случаи не се прилага, според The ​​New York Times, който цитира бивш ръководител на швейцарския анти- агенция за пране на пари.

Credit Suisse заяви в изявление, че „категорично отхвърля“ обвиненията, отправени за нейните бизнес практики. Около 90% от сметките при изтичането на информация са били закрити или са били в процес на закриване, преди да започнат медийни запитвания, съобщиха от банката. „Удобно“ е, че останалите акаунти са били проверени правилно.

Credit Suisse добави, че не може да коментира отделни клиенти и че вече е предприела действия „в съответните моменти“ за справяне с некоректни клиенти. През по-голямата част от последното десетилетие базираният в Цюрих финансов гигант се премести от една криза в друга, докато се примири с ролята си да помага на клиентите да изпират неправомерно спечелени средства, да укрива активи от данъци и помощ при корупция.

През 2014 г. банката се призна за виновна, че е помогнала на американците да подадат фалшиви данъчни декларации и се съгласи да плати 2,6 милиарда долара глоби и реституция. Миналата година тя се съгласи да плати 475 милиона долара за ролята си в схема за подкупи в Мозамбик.

Фирмата трябваше да смени както своя главен изпълнителен директор, така и председател през последните две години и беше впримчена в колапса на финансовата фирма Greensill за веригата за доставки, както и на американския хедж фонд Archegos.

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРИЕМАМ ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Използвате Adblock

Молим Ви да изключите Вашият Adblock - така помагате за развитието на нашият уебсайт. Благодаря!