Кои са най-интересните сезонни тенденции за последния месец на годината?
Какво се случи през ноември?
Ноември следваше много добре сезонните трендове, които обсъждахме в началото на месеца, докато не се появи Омикрон, който преобърна нещата.
Акциите достигнаха нови най-високи стойности в историята, йената изпитваше затруднения, петролът се подхлъзна, а канадският долар го последва. Всички те бяха страхотни сделки, докато страхът не взе надмощие и срина фондовите пазари освен това повиши японската валута.
Така да направим едно обобщение:
- Акциите регистрираха известни понижения, въпреки че индекси като Nasdaq 100 останаха на положителна територия. Все пак тъй като S&P 500 загуби около 1% тази сделка ще я броим за загуба.
- Слабата йена, която наблюдавахме през по-голяма част от месеца се засили сериозно след новините за Омикрон и USD/JPY завърши на негативна територия, макар и с по-малко от 1%. Още една загуба.
- Омикнрон може да развали първите две сделки обаче подкрепи сериозно третата. Новият вариант на Covid-19 потопи допълнително петрола и WTI и Brent загубиха почти 20% през месеца. Регистрираме първа победа и то каква.
- След като петрола се гмурна толкова сериозно едва ли може да очакваме силно представяне от CAD, който загуби 3,30% от своя южен съсед USD. Още една солидна печеливша сделка.
Освен тези 4 сделки споменахме, че златото се подготвя за излитане и всяка понижение може да се добра възможност за покупка. Е златото загуби малко повече от 1% през предходния месец и сега ще видите какво може да се очаква от ценния метал през декември.
В крайна сметка имаме 2 печеливши сделки и 2 загубени, но печелившите са много по-големи от загубените.
Какво да очакваме през декември?
След като Омикрон удари пазарите сезонните сделки през декември ще трябва да се преборят и с него, за да пожънат успех. Но да видим кои са най-интересните сезонни тенденции за последния месец на годината.
Златният тренд
През ноември вече говорихме, че пазарните участници, които следят отблизо златото може да се подготвят да купят спада след средата на ноември. Вижте повече в статията:
Омикрон може да представлява риск и за златото, но по-вероятно изглежда Омикрон да предизвика по-ниски лихви за по-дълъг период и повече правителствени разходи, а и двете са положителни за златото.
Да дадем малко повече цифри:
- Средна възвръщаемост 6,86%, което отговаря на годишна от 41,38%
- 73,33% успешни сделки (11 печеливши и 4 загуби)
- Максимална печалба 22,08%
- Максимална загуба 6,57%
Сезонните данни определено изглеждат обнадеждаващи за златото.
Слаб долар
Сезонната графика, която ще откриете отдолу показва типичен модел на поведение на доларовия индекс в края на годината и това има своето логично обяснение.
Доларът традиционно отслабва през декември, особено през втората му част и тази слабост е свързана с данъчното законодателство на САЩ. Много компании искат да спестят данъци като отчетът по-малко пари в брой в своите балансови отчети в края на годината.
Затова може да е добра идея да насочат средства към дъщерни компании извън САЩ, което води до допълнително търсене на чуждестранна валута, което притиска долара надолу.
В началото на следващата година голяма част от тези пари се връщат обратно в САЩ и образуват друга силна сезона тенденция, но за нея ще говорим повече през януари.
Късата позиция в доларовия индекс през декември представена в цифри:
- Среден спад от почти 1%, което отговаря на годишно понижение на индекса с 10,58%
- 4 поредни понижения в този период
- 68% успешни сделки (34 печалби и 16 загуби)
- Максимален спад от 6,49%
- Максимално повишение 4,25%
Тук, ще отбележа, че слабостта на долара е още една добра новина за златото.
Еврото демонстрира сила
И тук едва ли ще изненадаме някой. Слабият доларов индекс до голяма степен означава силно евро, тъй като “единната валута” има тежест от над 57% в доларовия индекс, който разглеждахме по-горе.
Декември е най-силният месец в календара за най-търгуваната валутна двойка в света – EUR/USD. Да разгледаме периода, откакто съществува еврото до днес т.е. 21 години:
- Средна възвръщаемост от 1,19%, което отговаря на годишна възвръщаемост от 15,51%
- 4 поредни печалби в този период
- 66,67% успешни сделки (14 печалби и 7 загуби)
- Максимална печалба от 10,72%
- Максимална загуба от 5,10 %
Природният газ поевтинява
Ето и една добра новина за повечето българи. Месеците от декември до февруари традиционно са слаби за природния газ, тъй като влизаме в зимата със страхове за студено време и след това има успокоение, когато това не се случи т.е. често има презапасяване през летните месеци и след това спад в търсенето през зимите.
Малко цифри:
- Среден спад за периода от малко под 6%, което отговаря на годишна загуба от около 50%
- 5 поредни загуби през декември
- Над 63% успешни сделки – 7 повишения и 15 понижения за газта в този период
- Максимален спад от 29,44%
- Максимален ръст от 33,37%
В същото време незапълнените газовия хранилища в Европа и вече развихрилата се енергийна криза В Китай представляват сериозен риск за тази сезонна сделка.
Освен това е добре да имате предвид, че природния газ е суровина на стероиди т.е. с изключително висока волатилност. Затова не е подходяща за трейдъри и инвеститори с по-висока толерантност към риск.
Акциите не са за изпускане
Вероятно много от вас очакват да споделя нещо и за представянето на акциите през декември. И ето, дойде време и за тях.
S&P 500 се представя стабилно през декември същото важи и за немския DAX 30, британския FTSE 100 и японския Nikkei 225. Вероятно и за други индекси разбира се. Но да се спрем на най-често използвания бенчмарк S&P 500:
През последните 20 години за декември широкият американски индекс успява да:
- Спечели над 1% възвръщаемост, което отговаря на 13,66% годишна възвръщаемост
- Поскъпне в почти 80% от случаите през декември
- Максимална печалба от 10,66%
- Максимална загуба от 10,16%
Британският и японският индекс дори се представят малко по-добре от S&P 500.
NZD показва сила
Декември е най-добрия месец в календара за новозеландския долар и то с много по-добър от втория, който е април.
Ето и представянето на дългата позиция в NZD/USD през декември в последните 20 години:
- Средна възвръщаемост от 1,36%, което се равнява на годишна възвръщаемост от 17,91%
- 68,42% успешни сделки
- Максимална печалба от 10,23%
- Максимална загуба от 3,17%