Софиянци получават най-големите заплати в страната, а видинчани – най малки

Средната заплата на заетите в IT сферата е най-висока – 2040 лева.

Средната заплата в София през третото тримесечие на годината е била 1193 лева. Това сочат данните на НСИ.

Данните показват още, че видинчани изкарват най-малко средно по 593 лева. След тях се нареждат благоевградчани – по 606 лева.

Единствената област в страната, където средната заплата е над средната за страната, е столицата. Освен това тя е с цели 36,5 % повече.

Над 800 лв. обикновено получават наетите в Стара Загора, София-област и Варна.

Един от най-бедните региони изненадващо се нарежда на второ място по високо заплащане. Това е Враца с 871 лева. Средната стойност на заплатите там е надута от големите възнаграждения в АЕЦ „Козлодуй”. Справка в Интернет показва, че през тази година средната работна заплата в електроцентралата е скочила с триста лева в сравнение с предишните години и сега е 1800 лв.

Данните показват още, че най-много са се повишили заплатите в Перник, в сравнение с третото тримесечие на миналата година. Ръстът е 11,7 %. Въпреки това средното възнаграждение в областта е било едва 677 лв., или с 200 лв. по-ниско от това за страната.

И в столицата е отчетено увеличаване на средната заплата, с 11,5 %. В Смолян, Кърджали и Силистра пък наетите са получавали по-малко пари спрямо миналата година. С 2-3 % са се увеличили заплатите в Русе, Варна и Пазарджик. Между 9 и 11 % от ръстът в Ямбол, Плевен, Шумен и Габрово.

Заетите в икономическата дейност „Създаване и разпространение на информация” били най-високоплатени. Средната заплата в частните фирми от бранша се е увеличила с 13,3 % спрямо 2014-а година. Тя е била 2037 лева. Ръстът се дължи на конкуренцията за квалифицирани IT-кадри. 

По-ниски от средната за страната заплати са в 12 отрасъла. 77 % от всички наети работят в тях. Това прави над 1,7 млн. души.

Related posts

Акциите на Samsung се покачиха до 3-годишен връх, благодарение на ИИ-бума и 15-кратния ръст на приходите

ЕЦБ понижава лихвените си проценти. Какво ще последва?

Перспективи за валутния пазар: прогнози за еврото и долара през първото тримесечие на 2024 г.

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ