Петролният гигант Royal Dutch Shell отчете в четвъртък по-слаби от очакваното печалби за третото тримесечие. Базираният в Ню Йорк хедж фонд Third Point призова енергийната компания да се разпадне.
Англо-холандската компания отчете коригирана печалба от 4,1 милиарда долара за трите месеца до края на септември. Това в сравнение с 955 милиона долара за същия период година по-рано и 5,5 милиарда долара за второто тримесечие на 2021 г.
Анализаторите очакваха коригираната печалба за третото тримесечие да достигне почти 6 милиарда долара, според Refinitiv.
Shell сподели с инвеститорите по-рано този месец, че ураганът Ида в Мексиканския залив вероятно е имал общо неблагоприятно въздействие от приблизително 400 милиона долара върху коригираните печалби.
Компанията заяви, че по-ниският принос от търговията и оптимизацията в сравнение с второто тримесечие също е повлиял на резултатите за третото тримесечие. Това беше само частично компенсирано от глобалната криза на енергийните доставки, която доведе до покачване на цените на петрола и газа.
„Това тримесечие генерирахме рекорден паричен поток, поддържахме капиталова дисциплина и обявихме намерението си да разпределим 7 милиарда долара на нашите акционери от продажбата на нашите пермски активи“, каза в изявление Бен ван Беурден, главен изпълнителен директор на Shell.
Инвеститорът милиардер-активист Дан Льоб в сряда призова Shell да се раздели на множество компании, за да подобри представянето и пазарната си стойност. Коментарите му дойдоха малко след като се оказа, че Loeb's Third Point е създала дял от около 750 милиона долара в Shell, според различни медийни доклади.
Компанията добави, че „редовно преглежда и оценява стратегията на компанията с фокус върху генерирането на стойност за акционерите. Като част от този текущ процес, Shell приветства открит диалог с всички акционери, включително Third Point."
Акциите на Shell поевтиняха с 3% по време на ранната сутрешна търговия в Лондон. Цената на акциите на нефтената и газова компания се е покачила с около 41% от началото на годината, след като се е сринала с почти 45% през 2020 г.
Дивидентите, декларирани на акционерите на Shell за тримесечието, възлизат на 24 цента на акция, без промяна спрямо предходното тримесечие.
Нетният дълг възлезе на 57,5 милиарда долара, което отразява спад от 67 милиарда долара в края на второто тримесечие. Shell каза, че това се дължи главно на генерирането на свободен паричен поток.
Shell заяви, че планира да намали абсолютните емисии от своите операции и електроенергията, която използва - понякога наричани емисии от обхват 1 и 2 - наполовина до края на десетилетието, в сравнение с нивата от 2016 г. Тя се ангажира да стане компания с нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.
В забележително решение по-рано тази година холандски съд нареди на Shell да предприеме много по-агресивни действия, за да намали въглеродните си емисии. През май тя постанови, че енергийната компания е отговорна за собствените си въглеродни емисии и тези на своите доставчици, известни като емисии от обхват 3, и трябва да намали емисиите си с 45% до 2030 г.