Наближаващият референдум на Острова имаше негативен ефект и върху фондовите пазари както от двете страни на океана, така и в Азия. Отстъпленията за индексите доведоха до покупки на облигации, което намали доходността по германските бундове и британския “Gilt” до рекордно ниски нива. Освен това, стартираната от Европейската централна банка (ЕЦБ) програма за изкупуване на корпоративни облигации също доведе до скок в цената на европейските дългови ценни книжа, намалявайки доходността по тях.
Сходни движения се наблюдаваха в САЩ и Япония, след като увеличаването на апетита към по-сигурни активи се засили. Инвеститорите търсят начин за защита срещу потенциалните рискове около вота във Великобритания, като възможни такива биха могли да се открият както в облигациите, така и в злато, японска йена, швейцарски франк.
Вчерашният ден бе белязан със загуби за единната валута. Еврото бе разпродадено, което сигнализира за засилващи се опасения относно вота на Острова. Валутата се потопи спрямо йената до най-ниската си стойност от април 2013 година при 120.317.
Загубите за еврото спрямо долара спряха около 1.1300, след като зелените пари бяха подкрепени и от положителните новини относно молбите за помощи за безработни в САЩ, които намалиха негативното влияние от разочароващите данни за неселскостопанската заетост. Доларът записа зелено представяне и спрямо стоковите валути, след като петролът записа загуби.
„Черното злато“ поевтиня през вчерашния ден, започвайки и азиатската сесия на червено. След записаното 3-дневно рали за суровината котировките на лекия суров американски петрол се отправиха отново към границата при 50 долара за барел, след като в сряда достигнаха 51.64 долара за барел.
Намаляващите запаси в САЩ, скокът във вноса на Китай, продължаващите нарушения в доставките в Нигерия и отслабването на долара бяха от причините, които доведоха до поскъпването на суровината през седмицата. Възстановяването на долара обаче доведе до спад за Брента до 51.48 долара за барел, който въпреки пониженията е на път да запише ръст от 4.5% за седмицата.
Източник: Investor.bg