Износът на Китай спадна през юни, след като Съединените щати увеличиха търговския си натиск. Вносът също се сви повече от очакваното, давайски сигнал за слабостта, която втората по големина икономика в света ще продължава да изпитва, а това ще забавя световния икономически растеж, пише агенция „Ройтерс”.
Мрачните търговски показатели са подкрепени и от неотдавнашни икономически данни, което на свой ред подхранва очакванията, че Пекин скоро трябва да обяви още стимулиращи мерки, за да предотврати по-рязкото икономическо забавяне.
Очаква се Китай да оповести в понеделник, че растежът през второто тримесечие е най-слабият за последните 27 години.
Други данни, публикувани в петък, показаха, че новите банкови заеми са се повишили до тримесечен връх през юни. В същото време политиците се опитваха да запазят достатъчно средства във финансовата система, макар че резултатът от усилията им беше по-малък от очакванията на анализаторите.
"Като цяло вносът и износът намаляват тримесечие по тримесечие, а слабото външно търсене ще бъде най-голямото предизвикателство през втората половина на тази година", каза Джан Йи, главен икономист в Zhonghai Shengrong Capital Management в Пекин.
Китайските производители се борят със забавящото се вътрешно и външно търсене в страната и чужбина, а рязкото покачване на търговските мита от САЩ, обявено през май, заплашва да смаже вече изтънелите маржове на печалба. Официално проучване от месец юни показа, че фабриките са намалили производството си с най-бързи темпове след глобалната криза, което е основна грижа за Пекин.
Износът през юни се е понижил с 1.3% спрямо година по-рано, по-малко от очаквания от анализаторите 2% спад.
Вносът обаче, спада със 7.3%, повече от очакваните 4.5%, следвайки свиването с 8.5% през май, което предполага, че вътрешното търсене остава охладняло, въпреки мерките, стимулиращи растежа, които китайските власти приложиха миналата година.
„Не очакваме световният растеж да стигне дъното до следващата година. И докато примирието, постигнато между президентите Тръмп и Си в края на миналия месец в Г-20 премахва непосредствената заплаха от нови тарифи на САЩ, основното ни опасение е, че търговските преговори отново ще се провалят скоро, пише Capital Economics.