МВФ промени прогнозите си за световната икономика и очаква от нея да нарасне през 2016 с 3.4%, което е с 0.2% по-малко спрямо предишните прогнози.
Инфлацията в Нова Зеландия излезе много по-слаба от очакваното. Тя отчете спад от 0.5% спрямо растеж в предното тримесечие от 0.3% и при очаквания за намаление от само 0.2%. На годишна база спадът на цените е 0.1% при прогнози за увеличение от 0.3%. Индексът на потребителските цени без тези на петрола показва ръст от 0.5%, което показва, че целия спад на инфлацията се дължи само на по-ниските цени на петрола.
МВФ промени прогнозите си за световната икономика и очаква от нея да нарасне през 2016 с 3.4%, което е с 0.2% по-малко спрямо предишните прогнози.
Управителят на АЦБ Марк Карни заяви, че цените на петрола, волатилността в Китай и умерения ръст на заплатите означават, че условията не са подходящи за затягане на монетарната политика. Резултатът на валутните пазари беше пореден срив на паунда. Той проби дъната от 2010 и вече се насочва към нивата от 1.35 за последно видени през 2009.
Новозеландският долар рязко поевтиня след по-слабия от очакваното доклад за инфлацията и се насочи към подкрепата при 0.6380, което е дъното от миналата година. Пробив на това ниво отваря вратите за слизане към следващата подкрепа при 0.6280.
Еврото отново проби нивата от 1.09 и прави опит за растеж.
Йената за кратко време през нощта върна почти всички загуби от тази седмица. Долар/йена слезе от 117.70 на 116.70.
Положителното затваряне на пазара в Китай се пренесе и в Европа, където борсовите индекси отчетоха растеж от 1% до 2% за деня.
Американските пазари също отвориха с покачвания, но печалбите изчезнаха при спада на петрола.