Бизнесът иска ускоряване на процедурата по присъединяване на България към еврозоната, ето защо, до средата на годината правителството трябва да изготви национален план за въвеждане на еврото. Това коментира заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков. Според БСК всяко забавяне на присъединяването ни към еврозоната, ограничава достъпа до финансиране и влошава конкурентноспособността на предприятията и заводите в страната.
В становището си БСК настояват за по-бързо влизане в „чакалнята” на еврозоната. Това обаче, може да се случи само след приключването на стрес тестовете на банките, след взимането на решения за миграционната криза в Европа и изясняване на статута на Великобритания в ЕС. От БСК искат да бъде приета целева дата за въвеждането на еврото у нас.
Димитър Бранков се опитва да изясни и да разсее някои масови заблуди, относно приемането на България в еврозоната. „Разходите и загубите ги консумираме от самото въвеждане на валутния борд през 1997 година, т.е. поемаме жилото, без да поемаме ползите от това, че имаме стабилен валутен курс и ниско ниво на държавен дълг“, каза Бранков.
Една от големите заблуди и масови притеснения е, по какъв курс ще се осъществи встъпването на еврото. Бранков обяснява, че това ще се случи по настоящия валутен курс и това е записано в договора за присъединяване на България към ЕС. Има масови притеснения и относно слуховече, че при въвеждане на еврото, живота у нас ще поскъпне значително. Бранков опровергава този факт, като пояснява, че при последните три прибалтийски републики, които се присъединиха към валутния съюз през париче съвет, не се наблюдавало подобно поскъпване.