Референдумът за излизане на Великобритания от ЕС вече е факт. Факт е и решението, като 52% от гласувалите избраха страната им да напусне съюза. Според някои експерти, това решение ще има катастрофални последици за политиката и икономиката, като особено силно ще бъде засегнаг бизнеса.
Въпросът който мнозина у нас си задават е как ще се отрази излизането на британците от съюза на българския бизнес?
Всичко ще зависи от преговорите, които ще бъдат водени между Лондон и Брюксел, и какви договорки ще бъдат постигнати в областта на търговията и свободното движение на хората, капиталите, стоките и услугите – някои от основните предимства на ЕС.
„Българският бизнес в никакъв случай не трябва да се притеснява от излизането на Великобритания от ЕС“, заявява евродепутатът Андрей Новаков. „В рамките на тези две години, в които ще тече преговорният процес по излизането на Великобритания от ЕС, ще бъдат ясни всички въпроси, които в момента стоят отворени, така че бизнесът да знае дали, как и кога може да изнася към Великобритания и ако условията бъдат променени и станат неизгодни за него, бързо да може да се преориентира и да започне да изнася някъде другаде,“ каза още Новаков.
Великобритания е на осмо място сред най-важните търговски партньори на България. През 2015 година към Острова са заминали български стоки на стойност 586,7 млн. евро, което е ръст от 19,9% спрямо 2014 година. Салдото е положително в размер на малко над 80 млн. евро, става ясно от статистиката.
Очаква се, след излизането на Обединеното кралство от ЕС, у нас да има и ръст на британски туристи, заради по-добрите цени.
В крайна сметка българските фирми във Великобритания и британските фирми у нас ще продължат да функционират. Brexit няма да доведе до съществена промяна на българския бизнес. Тепърва обаче предстоят тежки преговори между ЕС и Велокобритания.