Работодателите в сектора на облекла и кожени изделия са принудени да освобождават персонал, за да оцелеят. В момента този пазар е в застой. Тази информация беше споделена на панаира на модата в Русе.
От сектора настояват за данъчни облекчения, които ще им помогнат да се задържат на пазара. В момента в страната работят над 100 хил. души, занимаващи се с шивашка промишленост. Най-застрашени от освобождаване от длъжност се оказват служителите в компании, които дават работа на под 50 човека.
Тъй като тези фирми са по-малки, те трудно оцеляват на пазара. Застоят на този сектор се дължи главно на поскъпването на някои материали, като конци и кожи, както и на факта, че не се ползват български платове.
Един от аргументите, подкрепящи искането на шиваческия бранш, е факта, че държавата помогна и на туристическия бранш, намалявайки ДДС-то на 9%. От бранша казват, че е много трудно да се продаде стока с по-висока цена.
„Някои стоки са непродаваеми, на фона на стоките от Китай, например. Това е свързано с ниската покупателна способност на населението.“, казват експерти. Около 10% е увеличението на цената на памука, спрямо миналата година по същото време. Това допълнително вдига цената на крайния продукт, като го прави твърде скъп.
Текстилната индустрия е в застой. Производителите настояват за данъчни облекчения
Работодателите в сектора на облекла и кожени изделия са принудени да освобождават персонал.