• Eнергийният министър представи проекта АЕЦ „Белене“ пред „Фраматом“

    Eнергийният министър представи проекта АЕЦ „Белене“ пред „Фраматом“

    Френската компания „Фраматом“ е сред потенциалните кандидати за стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене

    Eнергийният министър представи проекта АЕЦ „Белене“ пред „Фраматом“

    Френската компания „Фраматом“ ще търси начини да осигури финансиране за една четвърт от техническата част на проекта АЕЦ Белене. Това става е заявил Станислав Георгиев - представител на компанията в България, пред Българското национално радио.

    Министърът на енергетиката Теменужка Петкова по-рано разговаря с главния изпълнителен директор на френската компания „Фраматом“ Бернард Фонтана в рамките на международната конференция „Българската атомна енергетика -  национална, регионална и световна енергийна сигурност“, която се провежда във Варна, съобщиха от пресцентъра на енергийното министерство.  „Фраматом“ е една от компаниите, които проявяват интерес към участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“. При представянето на процедулата презд директора на „Фраматом“ министър Петкова акцентира върху решението на българския парламент проектът да се реализира на пазарен принцип, без преференциални договори за изкупуване на произведената електроенергия и без държавни гаранции. Петкова подчерта, че процедурата предвижда възможност за участие както на стратегически инвеститори, така и на компании, които биха желали да купуват произведената електроенергия. По думите й, след като изтече срокът за подаване на заявления за участие, ще бъде изготвена кратка листа на кандидатите, към които Министерството на енергетиката ще се обърне с покана да подадат обвързващи оферти.

    „Нашето правителство смята, че проектът АЕЦ „Белене“ е важен не само за България, но и за целия регион“, подчерта Петкова. Тя изтъкна, че в момента се търси възможност за участие на Република Северна Македония, Сърбия и Черна гора в проекта и реализацията му като регионален. По нейните думи анализите показват, че проектът е жизнеспособен и за правителството остава предизвикателството да го доведе до успешен край.

    На 5 юни, първия ден от форума, министър Петкова разговаря във Варна и с представители на китайската национална ядрена корпорация CNNC и „Росатом“, които също проявяват интерес към участие в процедурата.

    АЕЦ "Белене"

    Оценка на новината

    0