България и Грузия искат да работят за увеличаване на икономическия обмен, взаимните инвестиции и туризма в Черноморския регион. Това беше общата позиция на президентите на България и Грузия Румен Радев и Саломе Зурабишвили, които проведоха среща във Варшава, предаде прессекретариата на държавния глава. Двамата участваха във възпоменателната церемония в полската столица по повод 80-годишнината от началото на Втората световна война.
Годишният стокообмен между България и Грузия достига 600 млн. долара и с развитието на транспортните, енергийни и дигитални коридори има потенциал да достигне 1 млрд. долара през следващите години, беше акцентирано на срещата. Подчертан беше и общият стремеж на двамата държавни глави за откриване на пряка въздушна линия, както и за задълбочаване на двустранното партньорство в областта на науката, културата и образованието.
Президентът Радев подчерта, че страната ни подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Грузия. Българският държавен глава изрази и подкрепата си за европейската и евроатлантическата интеграция на кавказката република и оцени високо активното й участие в рамките на Източното партньорство с ЕС.
Във Варшава Румен Радев обсъди и теми от дневния ред на Европейския съюз с министър-председателя на Кралство Белгия и новоизбран председател на Европейския съвет, Шарл Мишел. Въпросът да бъде променен механизмът за вземане на общи решения в рамките на ЕС, което да позволи по-бърза реакция на ЕС в международните отношения, също е бил сред акцентите на разговора.
Съхраняването на паметта за ужасите на Втората световна война е задължително на фона на днешните ожесточени спорове за световно лидерство, стана ясно от думите на президента Радев след участието му в церемонията за отбелязването на 80-годишнината от началото на Втората световна война. Възпоменателната церемония в полската столица събра държавни и правителствени ръководители от четиридесет страни. По думите на българския президент възпоменателната годишнина има още по-голямо значение на фона на многобройните конфликти в света, войнстваща реторика, растящата нестабилност в региони, близки до нашия, и дезинтеграцията на системата от международни договори в областта на въоръженията, което ни тласка към нова надпревара във въоръжаването.
Снимка: Прессекретариат на Президента на Република България