Азиатските авиокомпании изправени пред огромни загуби заради Covid-19

Азиатските авиокомпании са изправени пред огромни загуби заради Covid-19, предупреждава индустрията

Куала Лумпур (dpa) – Индустриална организация, състояща се от близо 300 авиокомпании, предупреди в петък, че превозвачите в Азиатско-Тихоокеанския регион могат да отбележат спад в бизнес дейността си наполовина тази година поради пандемията от коронавирус.

Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), в която членуват 290 авиокомпании, заяви в петък, че секторът е изправен пред спад на приходите от 113 милиарда долара – почти два пъти по-голям от брутния вътрешен продукт на Мианмар – поради пандемията, заради която загинаха около 190 000 души по целия свят, според официалните данни, събрани от университета Джон Хопкинс в САЩ.

Авиокомпаниите в региона са изправени пред „50-процентно понижение на търсенето на пътници през 2020 г. в сравнение с 2019 г.“, заяви IATA, предупреждавайки за катастрофалния ефект.

Конрад Клифорд, вицепрезидент на Азиатиския и Тихоокеанския регион на IATA, заяви, че „11,2 милиона работни места са изложени на риск, включително тези, които са зависими от авиационната индустрия, като пътувания и туризъм“.

Той призова правителствата да се намесят, за да помогнат на пострадалите превозвачи, позовавайки се на срива на авиокомпанията Virgin Australia, която влезе в доброволна администрация по-рано през седмицата.

Прогнозите на IATA са базирани на сценарий за "тежки" ограничения за пътуване в продължение на три месеца.

Правителствата в региона обаче се опасяват, че пандемията и ограничаването на пътуванията могат да продължат по-дълго.

Сингапур предупреждава от март, че пандемията може да продължи една година, докато Малайзия, която в четвъртък удължи до 12 май извънредното си положение, насочено към ограничаване на пандемията, заяви, че ще остави границите си затворени и след отпадането на мерките – въпреки опустошителното влияние, което ще окаже върху туристическия отрасъл на страната.

Related posts

Растежът на БВП за Централна и Източна Европа ще достигне до 2,4% през 2024 г.

Кризата в Червено море удължава доставките и увеличава разходите за българските предприятия

Schneider Electric започва изграждането на втория си високотехнологичен завод в България

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ