Икономиката на еврозоната се е разраснала с над 2% през второто тримесечие

Португалия, Австрия и Латвия регистрират най-високите тримесечни темпове на растеж.

Икономиката на еврозоната се разшири през второто тримесечие на тази година, тъй като различните правителства се върнаха на пръсти около възобновяването на икономиката, показват предварителните данни.

19-членната икономика е нараснала с 2% през трите месеца до края на юни, според предварителните оценки, публикувани в петък от Евростат. Регионът се сви с 0,3% през първото тримесечие и 0,6% през последното тримесечие на 2020 г. – две поредни тримесечия на икономическо свиване се определят като техническа рецесия.

В сравнение със същото тримесечие преди година, последното отчитане на БВП представлява увеличение от 13,7%.

Португалия, Австрия и Латвия регистрират най-високите тримесечни темпове на растеж.

Икономическите перспективи обаче остават деликатни. Силно трансмисивният вариант на делта Covid-19 доведе до скок на инфекции през последните седмици в много страни. Въпреки че броят на хоспитализациите не е бил силно засегнат и броят на инокулациите срещу вируса е набрал темп, смята се, че някои потребители ще се въздържат да се радват на нови свободи, тъй като случаите на Covid-19 продължават да нарастват.

„Гледайки напред, ние поддържаме нашата гледна точка, както и консенсусът, че третото тримесечие ще бъде още по-добро, тъй като инерцията се пренася непрекъснато, но се очертават отрицателни рискове“, заяви Клаус Вистесен, главен икономист за Европа.

От друга страна, последният брой на брутния вътрешен продукт достигна годишно 6,5% за второто тримесечие, доста под пазарните очаквания, но малко по-висок от предходния тримесечен период.

Като цяло Европейската централна банка очаква БВП в еврозоната да достигне 4,6% до края на годината, последван от 4,7% през следващата година.

В отделно публикуване на данни Евростат заяви, че годишната инфлация се очаква да достигне 2,2% в еврозоната този месец. Това ще се увеличи с 1,9% през юни.

Участниците на пазара и централните банкери са силно фокусирани върху този набор от данни, докато се опитват да определят дали скорошното покачване на потребителските цени е преходно или не. Продължителният период на по -висока инфлация би предизвикал намаляване на паричните стимули.

Целта на ЕЦБ е да поддържа инфлация от 2%. Базираната във Франкфурт институция заяви, че се очаква инфлацията да се увеличи през следващите месеци, но това ще се успокои отново през новата година.

Related posts

Растежът на БВП за Централна и Източна Европа ще достигне до 2,4% през 2024 г.

Кризата в Червено море удължава доставките и увеличава разходите за българските предприятия

Schneider Electric започва изграждането на втория си високотехнологичен завод в България

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ