Новини от България
и Света

Липсата на кадри и корупцията – основен проблем пред германския бизнес у нас

Нараства песимизмът за състоянието на българската икономика през 2019 година
Липсата на кадри и корупцията – основен проблем пред германския бизнес у нас
Facebook
Email

Нараства песимизмът за състоянието на българската икономика през 2019 година

Оптимизмът на бизнеса, че състоянието на българската икономика ще се подобри през 2019 година, регистрира рязък спад. Това показват данните от годишната анкета на Германско-българската индустриално тълговска камара. Само 25% от запитаните фирми вярват, че ще има подобрение. За сравнение през 2018 г. процентът на оптимистично настроените е бил 44%.

По-голямата част от участниците в допитването (51%) оценяват икономическата обстановка в България като задоволителна. 57% от анкетираните заявяват, че състоянието на предприятията им ще се подобри през тази година, като 35% разчитат на повишаване на износа, а 37% планират повече инвестиции през 2019 г.

Проблемът с недостига на квалифицирани кадри определено създава проблеми за бизнеса, изразяващи се главно в намаляване на производството и увеличаване разходите за труд. През 2019 година 31% от компаниите планират да наемат нови служители, докато 5% най-вероятно ще се разделят с част от персонала си. За сравнение – през изминалата година увеличаване на броя на служителите са планирали 48%, а съкращение – 7% от запитаните.

Намалява удовлетвореността по отношение цената на работната ръка, където 39% от компaниите са доволни или много доволни. За сравнение през изминалата година доволните са били 50%. 63% от компаниите изпитват трудности при осигуряването на квалифицирани работници. Работодателите планират средно увеличение на работните заплати с 8,6%, като най-голямо покачване се очаква в сферата на услугите. 39% от работодателите не са доволни от цената на електроенергията в България..

Безспорна е удовлетвореността на компаниите от членството на България в Европейския съюз – 89%. Увеличава се положителната нагласа към въвеждането на единната европейска валута. Повече от половината запитани – 53%, искат въвеждането на еврото, 31% са на противоположното мнение. Половината от анкетираните заявяват, че излизането на Великобритания от ЕС няма да окаже директно влияние върху дейността на компаниите им.

Най-голямото недоволство на компаниите е провокирано от борбата с корупцията и престъпността. Цели 62% от анкетираните заявяват, че са необходими повече усилия в тази област. 54% са недоволните от непрозрачността при обществените поръчки.

Страната ни е в дъното на класацията по отношение качеството на академичното образование. Реформи са необходими и при професионалното образование, показват резултатите от анкетата.

Германия е най-важният чуждестранен пазар за българска продукция. През миналата година износът на България към Германия е на стойност 4,29 млрд. евро и има ръст от 12,3% спрямо 2017 г. Германският внос в България през 2018 г. се равнява на 3,87 млрд. евро. Или с 7,8% повече от предходната година. Търговският обмен между България и Германия за 2018 г. е достигнал нов рекорд: близо 8,26 млрд. евро. При това българският износ към Германия изпреварва вноса от Германия, което означава, че след 2013 г. и 2017 г. България за трети път от началото на прехода има положителен търговски баланс с Германия.

Данните на БНБ за 2018 г. показват нарастване на германските преки инвестиции в България: 184,7 млн. евро . Така Германия е вторият най-голям инвеститор в страната ни след Холандия. За сравнение нивото през 2017 г. беше 130,7 млн. евро.

На въпроса „Бихте ли инвестирали отново в България?“ 88% от анкетираните фирми отговарят положително, с което се запазва удовлетвореността им от миналата година.

Контакти и информация

businessnews.bg - бизнес нюс бг - новини от България и Света

Вашите новини от света на бизнеса, икономиката и технологиите.

Дизайн и изработка от WWW.IDEOWEB.BG Ideoweb - дизайн на уебсайт

Сайтът е част от ИДЕО ГРУП Girl in a jacket

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРИЕМАМ ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Използвате Adblock

Молим Ви да изключите Вашият Adblock - така помагате за развитието на нашият уебсайт. Благодаря!