През май 2025 г. имотният пазар в България демонстрира признаци на стабилизация след активната 2024 г., белязана от ускорена инфлация, повишено търсене и скок в лихвените проценти. Настоящите данни показват, че макар ръстовете в цените да продължават, темпото им се забавя, особено в големите градове.
В София средната цена на квадратен метър достигна 1 620 евро, което представлява ръст от около 6% на годишна база – по-слаб в сравнение с двуцифрените увеличения от предходни години. В Пловдив, Варна и Бургас пазарът също отчита по-умерен растеж между 4% и 5%. Основен двигател на търсенето остават млади семейства и работещи в ИТ сектора, които все по-често търсят жилища с добра енергийна ефективност и възможности за работа от вкъщи.
Забавяне в издаването на нови разрешителни за строеж се наблюдава в цялата страна, като предприемачите са по-внимателни поради нарасналите строителни разходи и несигурността около бъдещите лихвени нива. Това задържа предлагането под натиска на търсенето и спомага за поддържане на високите цени. Въпреки това, в периферните райони на големите градове се забелязва нарастващ интерес към по-достъпни жилища, особено в комбинирани комплекси с търговски и зелени площи.
Наемите също отбелязват лек ръст – средно с около 3% спрямо началото на годината. В столицата двустайните апартаменти се отдават средно за 600–650 евро, докато в по-малки градове като Русе или Стара Загора ставките остават стабилни. Наемният пазар продължава да е повлиян от завръщането на студенти и млади специалисти в университетските центрове.
Очаква се пазарът да остане стабилен, без резки колебания. Ако Европейската централна банка продължи плавното понижение на лихвените проценти, това може да даде допълнителен стимул на кредитирането и да активизира част от отложеното търсене. Въпреки това, цените едва ли ще отбележат скокове – по-вероятен е ръст до 3–5% на годишна база в по-търсените райони.
Като цяло, имотният пазар в България през 2025 г. се намира в етап на нормализиране след няколко турбулентни години. Внимателното поведение на купувачи и инвеститори подсказва по-зрял подход към дългосрочната стойност на имотите, което може да се окаже стабилизиращ фактор за целия сектор.