Европейския парламент не призна Китай за „пазарна икономика“. По този начин, се стопира по-лесният износ на азиатската икономика към Европа.
Евродепутатите приеха резолюция, в която се казва, че китайците все още не отговарят на условията, на които трябва да отговаря всяка пазарна икономика. Също така, в документа става ясно, че антидъмпинговите правила срещу страната остават на дневен ред, което значи, че могат да се налагат високи мита и акцизи за китайските стоки. Тази резолюция беше приета от 547 депутата, като само 28 бяха против. Известно е, че повечето държави подкрепят това решение, с изключение на британците, според които това ще затрудни инвестициите между ЕС и Китай.
От Китай са разочаровани, но и учудени. Техните претенции са автоматично признаване за пазарна икономика, съгласно разпоредбите на Световната търговска организация (СТО).
Решението на ЕП, идва най-вече заради оплакванията на стоманената индустрия в Европа, която се оплаква от евтина китайска продукция, която подбива цените на стария континент и води до сериозна криза на местните производители.
На ход сега е Европейската комисия, която трябва да преосмисли външната политика на ЕС.