ByteDance представи за първи път TikTok на международния пазар през 2017 г., след пускането на подобно приложение, наречено Douyin. Месеци по-късно ByteDance се сдоби с Musical.ly - отделно приложение за социални медии. Facebook се опита да купи Musical.ly през 2016 г., но без успех.
Microsoft потвърди, че е провела разговори с китайската технологична компания ByteDance за придобиване на модерното им социално приложение TikTok в САЩ. Компанията добави още, че възнамерява да реализира сделката най-късно до 15 септември тази година. Това ще помогне на Microsoft да спечели власт в потребителските технологии.
Президентът Доналд Тръмп заяви, че е против това Microsoft да закупи TikTok. В продължение на това изявление се състоя спешна среща между Тръмп и изпълнителния директор на компанията - Сатя Надела. В крайна сметка Тръмп се съгласи да даде срок от 45 дни на ByteDance, за да финализира сделката за TikTok с Microsoft. От своя страна, Microsoft заяви, че ще гарантира, че данните на потребителите на TikTok в САЩ ще бъдат съхранявани в страната.
„Оперативният модел на услугата ще бъде изграден, за да осигури прозрачност за потребителите, както и подходящ надзор за сигурност от страна на правителствата в тези страни", заявиха от Microsoft.
Придобиването на част от TikTok може да усложни отношенията между Microsoft и социалната медийна компания Facebook, като конкурент на ByteDance. През 2007 г. Microsoft инвестира 240 милиона долара във Facebook и оттогава двете компании работят заедно по различни инициативи.