Обединеното кралство критикува ребрандирането на Facebook

Facebook промени името си на Meta миналата седмица в ход, който беше критикуван от някои като опит да измести фокуса от последните си проблеми.

 

Високопоставен служител на Обединеното кралство критикува Meta, компанията, известна преди като Facebook, за нейното ребрандиране и обеща да наложи наказателни санкции за шефовете на социалните медии съгласно новите закони за справяне с вредното съдържание в мрежата.

„Ребрандирането не работи“, заяви Надин Дорис, британският министър на цифровите технологии, културата, медиите и спорта, пред депутатите в четвъртък по време на изслушване на законопроекта за онлайн безопасността.

Facebook промени името си на Meta миналата седмица в ход, който беше критикуван от някои като опит да измести фокуса от последните си проблеми. Компанията е изправена пред една от най-големите си кризи в най-новата история, след поредица от разкрития от бивш служител, превърнал се в информатор.

Едно от най-забележителните е, че компанията е знаела за вредното въздействие на приложението си Instagram върху тийнейджърите. Информаторът, Франсис Хауген, се появи в парламента на Обединеното кралство миналия месец, като каза на законодателите, че регулаторите имат „лек период от време“ да действат срещу разпространението на реч на омразата и друго вредно съдържание във Facebook.

Компанията наскоро заяви, че планира да наеме 10 000 инженери в Европейския съюз, които да помогнат в усилията си за изграждане на метавселената. 

Правителството на Обединеното кралство напредва с мащабни реформи, които ще държат компаниите за социални медии отговорни за споделянето на вредно и незаконно съдържание на техните платформи. Законодателството заплашва глоби до 10% от световните годишни приходи или 18 милиона британски лири (24,2 милиона долара), което от двете е по-високата сума, за неспазване.

Съгласно проектопредложенията, ръководителите на фирми за социални медии могат да бъдат изправени пред наказателни действия в рамките на две години, ако не успеят да премахнат токсичния материал. Дорис обаче обеща бързо налагане на наказателни наказания.

Законопроектът в момента се разглежда от комисия от политици, ръководена от Деймиън Колинс, депутат, който постави на работа Facebook заради скандала с поверителността на Cambridge Analytica през 2018 г. Дорис призова комисията в четвъртък да представи своите препоръки на правителството възможно най-скоро.

Технологичните гиганти заявиха, че приветстват регулирането и инвестират сериозно в подобряване на безопасността на своите платформи. От своя страна Meta сподели, че има 40 000 служители, работещи специално върху безопасността на платформата.

Related posts

Висшият мениджмънт в компаниите не е подготвен за изкуствения интелект

Американската компания UKG стартира глобален иновационен хъб в България

Заради ИИ: SAP ще предприеме мащабно преструктуриране, което ще засегне 8000 служители

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ