Днес отбелязваме Световния ден на безопасния интернет. По този повод Евростат посочи данните от своя анализ, свързан с безопасността в интернет пространството.
Данните сочат, че само 50 на сто българи използат интернет безопасно. Само 52-ма от 100 са наясно какво трябва да направят, за да не бъде проследена дейността им в пространството.
Само 9 на 100 от потребителите на интернет в България ползват софтуер, който да блокира проследяването на активността им. Само половината от хората, ползващи интернет знаят, че проследяването и отчитането на активността им е свързана с изпращането на рекламни материали.
Цели 40% от потребителите в интернет са предоставяли лични данни като адрес, електронна поща и телефонен номер. А, други 20% не са имали притеснения да оставят номера на личната си карта, номер на банкова сметка, номер на дебитна или кредитна карта, както и ЕГН-то си.
Най-често потребителите използват смартфона си, за да сърфират в интернет. Веднага след това като предпочитани устройства се нареждат настолния компютър и лаптопа, а телевизорите и други устройства, с достъп до интернет са ползвани само от 10 на 100.
В Европа ситуацията е съвсем различна. Цели 70% от населението, ползващо интернет е предприело различни действия, за да контролира достъпа до личната си информация. 40% са ограничили достъпа до личната информация и профилите в социалните мрежи, а други 46 на 100 са отказали да се позволи използването на лична информация с цел реклама.
40% от българите предоставят лична информация в интернет пространството
Днес отбелязваме Световния ден на безопасния интернет. По този повод Евростат посочи данните от своя анализ, свързан с безопасността в интернет пространството.