България има огромен потенциал за добив на папур, който може да бъде използван за производство на строителния материал Typhaboard. Това се установи след 2-годишния международен научен проект, който бе финансиран от Германска федерална фондация за опазване на околната среда.
Ръководител на проекта беше арх. Георги Георгиев, който е част от най-голямото научно изследователско сдружение за приложни изследвания в Европа – „Фраунхофер“.
Екипът е изследвал качествата на строителния материал „Typhaboard” и дали той може да бъде използван като топлоизолация на жилищни блокове.
Очаква се отглеждането на папур да се случи на територията на „Тракия икономическа зона“ и в частност на територията на новоприсъединилите се към клъстера Община Хасково и Община Бургас. Това съобщи инж. Пламен Панчев, съосновател на „Тракия икономическа зона“.
Арх. Георги Георгиев обясни, че производството на новия строителен материал ще се случва в малки и средни предприятия. Производството, обаче има и други предимства. Тъй като е необходим ръчен труд, това ще доведе до по-високо търсене на кадри и съответно намаляване на безработицата. Отглеждането на папури, пък се грижи за околната среда, а използването му за производство на строителен материал за топлоизолация ще намали вредните емисии около сградите.