Парите в брой са кръвта във вените на всеки бизнес.
Вероятно сте чували максимата, че “Кешът е крал” (англ. Cash is King). Могат да се намерят множество причини това да е така, тъй като парите в брой са кръвта във вените на всеки бизнес. Но за да разберете повече за парите в брой на дадена компания, Ви трябва отчета за паричните потоци.
Искате да разберете повече за този финансов отчет? Тогава сте на правилното място, тъй като в тази статия ще разберете:
- Какво е отчет за паричните потоци?
- Защо отчета за паричните потоци е важен?
- Кои са компонентите на отчета за паричните потоци?
- Какво е свободен паричен поток?
- Как да използвате отчета за паричните потоци?
Да не губим повече време и да започваме!
Какво е отчет за паричните потоци?
Отчетът за паричните потоци показва колко пари в брой генерира и харчи една компания за даден период от време (тримесечие, година). На практика този отчет показва колко пари в брой са влезели и излезли от бизнеса.
Отчетът за паричните потоци един от трите основни финансови отчета и играе ролята на мост между другите два, които са отчетът за приходите и разходите и балансовия отчет.
Общото между отчета за паричните потоци и този за приходите и разходите е, че са за определен период от време например за три месеца или 1 година, докато балансовия отчет е моментна снимка и може да се изготви за всеки ден от годината.
Защо отчета за паричните потоци е важен?
Някои от Вас могат да се запитат дали не могат да получат информация за паричните потоци от отчета за приходите и разходите? И донякъде ще бъдат прави, тъй като могат да вземат цифрите за приходите.
Разликата обаче е, че в перото приходи в отчета за приходите и разходите се начисляват, както реализираните продажби, за които парите вече са получени, така и продажбите на кредит, за които все още не е получено плащане.
В отчета за паричните потоци ще видите само получените и изразходвани пари в брой т.е. в перото приходи ще се добавят всички продажби, за които сте изпратили фактура, докато в отчета за паричните потоци ще се отбележат само тези, за които вече сте получили плащане.
Но някои компании могат да получават пари в брой от продажбата на акции или облигации, а други пък може да имат големи продажби на кредит, които да не могат да съберат. Ето защо е необходимо компаниите да следят отделно реалните пари в брой, които влизат и излизат от тях.
Кои са компонентите на отчета за паричните потоци?
На практика, отчетът за паричните потоци започва от там, където свършва отчета за приходите и разходите – нетната печалба. А структурата на самите парични потоци е следната:
- Първата е оперативна дейност. Входящите парични потоци от оперативна дейност са парите в брой, които са получени от ежедневните операции на компанията. А изходящите потоци са парите в брой платени за заплати, за комунални услуги, за развойна дейност, за маркетинг, за данъци и лихви и тн.
- Втората категория е инвестиционна дейност. Когато става въпрос за тази категория, тук думата инвестиционна означава инвестиция в производствения капацитет на бизнеса. Следователно често ще има изходящи инвестиционни парични потоци са свързани с покупка на нови сгради, нови земи, нови съоръжения и други. Покупката на имоти, съоръжения и оборудване се нарича капиталови разходи или CAPEX на английски. Входящите парични потоци от инвестиционна дейност обикновено са свързани с продажба на някои от споменатите активи.
- Последната категория парични потоци е свързани с финансовата дейност на компанията. Тази дейност е точно такава, както звучи. Входящите парични потоци от финансова дейност са взимане на при на заем и получаване на допълнителни средства от собствениците, докато изходящите потоци са плащания по заеми, изплащане на дивиденти на акционерите и обратно изкупуване на акции.
След като от нетната печалба са добавени / извадени всички тези парични потоци се получава нетната промяна в паричните потоци на компанията. С това число приключва отчета за паричните потоци.
Какво е свободен паричен поток?
Сега да въведем още един доста популярен показател свързан с отчет за паричните потоци, а именно свободен паричен поток или на английски free cash flow (FCF). Много от компаниите отчитат печалби в своите отчети за приходи и разходи, но Вие трябва да оцените дали тези печалби са подкрепени с пари в брой.
Tук на помощ идва показателя свободен паричен поток, който в повечето случаи компаниите не публикуват, а ще трябва да си го изчислите сами. Не се притеснявайте далеч не е трудно.
Свободният паричен поток представлява парите в брой, които са достъпни за директорите, след като платят всичко свои задължителни разходи. Те се получават като:
- Oт потоците от оперативна дейност се извадят или добавят лихвите, данъците и капиталовите разходи т.нар CAPEX, които вече споменахме.
Има и други формули за изчисление, в които се използва нетната печалба или не се вадят данъците или лихвите.
Как да използвате отчета за паричните потоци?
Информацията за паричните потоци на една компания позволява:
- Паричните средства от оперативни дейности могат да бъдат сравнени с нетния доход на компанията, за да се определи качеството на печалбите. Ако парите от оперативни дейности са по-високи от нетната печалба, се казва, че печалбите са „висококачествени“.
- Да се види дали една компания финансира загуби от операции или инвестиции чрез набиране на пари (дълг или собствен капитал).
- На инвеститорите да получат цялостно представяне на компанията и до сравнят с нейните конкуренти.
Първата цифра, на която трябва да се спрете в един отчет за паричните потоци са парите в брой от оперативна дейност. От нея ще разберете дали бизнеса на компанията носи пари в брой на компанията.
- Ако тази цифра е негативна, това означава, че ежедневната дейност на компанията всъщност изразходва пари в брой. Това е често срещано явление при стартиращи компании, но показва нестабилност в дългосрочен план.
- Ако парите в брой от оперативна дейност са повече от парите в брой от инвестиционна дейност, това е компания, която генерира, толкова много пари в брой от ежедневната си дейност, че с тях може да плати за всичките си нови сгради, оборудване, земи и тн и пак да и останат съществено количество пари в брой (т.нар. кеш крава).
Вероятно отчета за паричните потоци ще бъде използван най-малко от трите при фундаменталния анализ на компания, тъй като данните от него участват в значително по-малко съотношения спрямо отчета за приходите и разходите и балансовия отчет.
Причината затова обаче не е, защото отчета за паричните потоци е по-малко полезен, а се крие във възрастта му. Този отчет е сравнително нов, на по-малко от 30 години, докато другите два са на повече от 5 века.
Така, някои от стандартните съотношения използвани за анализ на компания не включват данни от отчета за паричните потоци. Въпреки това има някои съотношения и коефициенти, които включват свободен паричен поток, които набират сериозна популярност като:
- Цена / свободен паричен поток (Price / FCF)
- Свободен паричен поток / продажби (FCF / Revenue)
- Оперативен паричен поток / продажби (CFO / Revenue)
Разбира се има и други съотношения, които включват данните от отчета за паричните потоци. Тук просто изброихме някои от най-популярните.