ЕК: Планът „Юнкер“ носи почти 400 млрд. евро инвестиции

Очаква се около 949 000 стартиращи фирми, малки и средни предприятия да се възползват от подобрения достъп до финансиране

Очаква се Европейският фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), по-известен като фонда „Юнкер“, да мобилизира 398.6 млрд. евро в инвестиции. Това стана ясно след последната среща на съвета на директорите на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия.

Към май 2019 година сделките, одобрени в рамките на фонда „Юнкер“, възлизат на 73.8 млрд. евро, и покриват всички 28 държави членки. Очаква се около 949 000 стартиращи фирми, малки и средни предприятия да се възползват от подобрения достъп до финансиране. Към настоящия момент, първите 5 държави по инвестиции, отнесени към БВП, са Гърция, Естония, България, Португалия и Латвия. Европейската инвестиционна банка е одобрила 54.3 млрд. евро за финансиране на инфраструктурни и иновационни проекти, които трябва да генерират 249.7 млрд. евро допълнителни инвестиции. В същото време Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ), който е част от ЕИБ, е одобрил 19.5 млрд. евро чрез споразумения с посреднически банки и фондове за финансиране на малки и средни предприятия, които пък се очаква да генерират 148.9 млрд. евро допълнително.

От световната икономическа и финансова криза насам ЕС страда от ниски равнища на инвестициите. Планът за инвестиции за Европа, т. нар. план „Юнкер“, има три цели: премахване на пречките пред инвестициите; популяризиране на инвестиционните проекти и оказване на техническа помощ за реализирането им; по-интелигентно използване на финансовите ресурси. Планът се основава на три стълба:

Първият е Европейският фонд за стратегически инвестиции, който предоставя гаранция от ЕС за мобилизиране на частни инвестиции. Комисията работи заедно със стратегическия си партньор — групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

Вторият стълб е Европейският консултантски център по инвестиционни въпроси и Европейският портал за инвестиционни проекти, чрез които се подпомага реализирането на проектите благодарение на техническа помощ и популяризиране на възможностите за инвестиране.

Третото направление е подобряването на бизнес средата, като се премахват регулаторните пречки пред инвестициите на национално и европейско равнище. 

Related posts

Жените могат да добавят 280 милиарда долара към пазара за електронна търговия в Югоизточна Азия до 2030 г.

Сенатът ще предостави допълнителна помощ за малкия бизнес

Въвежда се възрастово ограничение за допустимите за подпомагане животни по обвързана подкрепа

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ