Негативните последици от разсрочването на плащанията тепърва ще се проявят
В момента страната ни се нарежда на 49-то място според Глобалния индекс за конкурентоспособност за 2019 г.
В момента страната ни се нарежда на 49-то място според Глобалния индекс за конкурентоспособност за 2019 г.
Следващите няколко месеца ще са критични за част от българските компании, тъй като приключва толерансът към забавените и разсрочени плащания в резултат на кризата. Това ще постави редица от тези бизнеси в сериозно затруднение, които заради по-бавното си възстановяване няма да могат да обслужат задълженията си. От друга страна доверието между контрагентите все още е разклатено, което допълнително усложнява ситуацията.
Това обяви Пламен Димитров, управител на Кофас България, по време на 11-тата годишна PROGRESSIVE конференция, най-голямото събитие в ритейл сектора. Тя се проведе на 6 и 7 октомври в София и беше на тема „Ерата на трансформациите“.
„Определяме риска в ритейл сектора в България като висок, което впрочем е така и при много други сектори в настоящата ситуация. Това се дължи на намаляващите периоди на отсрочване на плащанията, дори отказът от отсрочване въобще, както и сериозната конкуренция. И все пак, позитивна тенденция е ръстът в онлайн продажбите – в световен план се очаква той да достигне до 19% за 2020 г.“ – коментира още Пламен Димитров.
България обаче има шанс да извлече позитиви по отношение на конкурентоспособността си. Причините за това са преструктурираните вериги за доставка, преместването на производството в региона на ЦИЕ, конкурентните разходи за труд, стратегическото географско положение и относително добрата инфраструктура. България би могла да се възползва от тези и редица други предимства, за да повиши своя производствен потенциал в условията на динамично променящата се икономическа среда.
В момента страната ни се нарежда на 49-то място според Глобалния индекс за конкурентоспособност за 2019 г.
Coface: for trade – изграждаме бизнес заедно 70 години опит и най-фината мрежа превърнаха Кофас в еталон в кредитното застраховане, управлението на риска и глобалната икономика. С амбицията да се превърне в най-гъвкавия партньор в глобалното кредитно застраховане в бранша, експертите на Кофас работят в ритъма на световната икономика, като подкрепят 50 000 клиенти в изграждането на успешен, разрастващ се и динамичен бизнес. Услугите и решенията на Групата защитават и помагат на компаниите да вземат кредитни решения, за да подобрят способността им да продават, както на вътрешния, така и на експортния пазар. През 2018 г. в Кофас работят ~ 4100 души в 100 страни и е регистриран оборот от 1,4 милиарда евро. |