Техническият учебен център на дружеството беше домакин на представянето на уреда за управление на потока на електроенергия
ЧЕЗ Разпределение България се включи в проекта FLEXITRANSTORE, в рамките на който ще бъде ще разработена следващо поколение гъвкава електрическа мрежа, съобщиха от пресцентъра на дружеството. Тя ще подобри способността на електроенергийната система да поддържа непрекъсната услуга в условията на бързи и големи промени в предлагането или търсенето на електроенергия. Целите на FLEXITRANSTORE са: засилване и ускоряване на интегрирането на възобновяемите източници в европейските енергийни системи и увеличаване на трансграничните потоци на електроенергия в Европа. Ще бъдат използвани модерни технологии, за да се повиши гъвкавостта на тази нова електрическа мрежа. В същото време ще се подобрява съществуващата инфраструктура чрез управление на устройства за съхранение на електрическа енергия. Проектът се изпълнява от 28 организации от 14 държави и се финансира от европейската програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.
Различните компоненти на гъвкавата електрическа мрежа ще бъдат демонстрирани в 6 държави (Гърция, България, Кипър, Словения, Белгия, Испания).
В рамките на проекта, за първи път в Европа ще бъде инсталиран мобилен блок за управление на електроенелгийния поток. Принципът му на действие е временна промяна на реактивното съпротивление на електропровод за справяне с краткосрочните нужди. Мобилният блок прилага технология за управление на потока на електроенергия, като увеличава или намалява реактивното съпротивление на линията, за да отблъсне или изтегли повече електроенергия по този електропровод. Така се преразпределят свръхтоварите, които могат да се появят в електропровода в ограничени периоди от време, например при планирани прекъсвания за ремонт, от производство от възобновяеми източници или от непланирани изключвания на генератори или електропроводи. Така се предотвратява претоварването на електропровода, а оттам и по-сериозни щети по мрежата и неудобства за клиентите.
По пътя си за Гърция, където ще бъде извършена първата инсталация, устройството беше представено в три европейски столици – Дъблин, Брюксел и София. За домакин на представянето в България беше избран Техническият учебен център на ЧЕЗ Разпределение България, поради своята съществена роля за внедряването на нови стандарти за работа в сектора и обучаването на бъдещи енергетици.