Трайно бедните, вече не са толкова бедни. Това стана ясно, благодарение на анализ на Институтът за пазарна икономика, който се базира на данни от НСИ.
Разгледаният период е тригодишен (2010-2013 г.) и се разглеждат както 20% от най-богатите домакинства, така и 20% от най-бедните. Спрямо анализа, става ясно, че в края на разглеждания период, част от най-бедните, излизат от тази група. Това до голяма степен се дължи и на масовото излизане от икономическата криза, завладяла страните именно през 2009-2010 г. Интересното е, че намалява и процентът на най-богатите семейства, което говори за нарастване на средната класа у нас.
Разбира се, анализа се спира и на причините за попадане в крайна бедност, които са ниско образование, липса на квалификация, липса на трудови навици и др. В момента, трайно беден е всеки 10-ти българин. Това са лицата, които изостават далеч назад спрямо доходите в обществото, получават пари, които са по-малко от минималната работна заплата и при тях липсва каквато и перспектива за излизане от бедност.
Излизането от бедност на тези хора изисква конкретни мерки, които минават през образованието и квалификацията и стигат до по-добра ефективност на социалните програми. От значение е, да се стимулира икономиката така, че да се създадат дълготрайни работни места, тъй като в момента съществуват програми, които осигуряват заетост само за няколко месеца и не оказват съществено влияние на безработицата у нас.