Европейската комисия обяви трите проекта финалисти от Европейския конкурс за социални иновации 2024, които се открояват в предизвикателството за насърчаване на „цифрова демокрация“ чрез социални иновации.
Тези иновативни проекти разработват обещаващи инструменти за борба с дезинформацията, насърчаване на нововъзникващи демократични практики и овластяване на местните общности, като по този начин засилват ангажираността на гражданското общество чрез участие и отворени технологии.
„Култивиране на граждански навици“ от Sabiedribas Lidzdalibas Fonds (Латвия)
Тази инициатива има за цел да повиши гражданските компетенции сред младите хора на възраст 14-18 години, като ги овласти да вземат информирани обществени решения като отговорни граждани в едно разнообразно, демократично общество. Проектът предлага увлекателно приложение, включващо ежедневни граждански дейности, базирани на сценарии от реалния живот, предназначени да насърчават гражданската компетентност и ангажираност.
Проект “Live Agora” от Stichting TAAT (Холандия)
Дигитална платформа, улесняваща ръководено от потребителите сътрудничество и съвместно създаване, Live Agora обхваща децентрализиран модел, собственост на общността. Този проект гарантира, че потребителите поддържат пълен контрол върху своите данни и взаимодействия, насърчавайки иновативен подход към цифровата демокрация.
„The Newsroom“ от Título Alternativo LDA (Португалия)
Инструмент, насочен към дигиталната демокрация, този проект е оборудван за справяне с дезинформацията, свързване на демократични участници и овластяване на гражданското общество с помощта на иновативна и приобщаваща технология.
Победителят ще бъде обявен на 11 март 2025 г. на годишното събитие на Европейския форум за социални иновации – NeSEI, в Брюксел. Победителят в Европейския конкурс за социални иновации ще получи награда от 75 000 евро, а вторият и третият подгласник ще бъдат наградени съответно с 50 000 и 25 000 евро.