Въпреки това се очаква постепенно възстановяване през 2021 г.
Втора вълна на вируса ще засегне още по-мащабно бизнесите. Въпреки че мерките, предприети от правителствата в региона на ЦИЕ са по-леки, отколкото бяха през пролетта на 2020 г., се очаква икономиките да изпаднат в рецесия през следващите месеци. Това прогнозираха Грегорж Шилевич, регионален икономист на Кофас груп и Деклан Дали, изпълнителен директор на Кофас за ЦИЕ по време на регионалния уебинар на тема „Кофас ЦИЕ Топ 500“.
Според данните БВП на държавите в региона на Централна и Източна Европа през последното четиримесечие на 2020 г. се е понижил спрямо обявената му стойност в началото на годината. От положителен прираст през първите 4 месеца на годината, България отчита спад от -5,2%, а водеща в класацията е Румъния със спад от -6%, последвана от Чехия (-5,8%) и Унгария (-4,7%).
„През 2019 г., преди пандемията COVID-19 да причини значително влошаване на икономиките в световен мащаб регионът на ЦИЕ поддържаше сравнително устойчиво ниво на развитие, въпреки че регистрира ръст на БВП с 3,6% (на фона на 4,3% през 2018). Тази година е трудна за бизнесите. Въпреки че очакваме сравнително подобрение на икономическата среда през 2021 г., компаниите трябва да имат предвид множество предизвикателства, включително и рисковете, свързани с обявяване на несъстоятелност“, сподели Грегорж Шилевич.
Важен фактор за състоянието на икономиката са мерките, предприети от правителствата. В началото на пандемията те бяха по-засилени в страните от региона на ЦИЕ, който регистрира и по-нисък брой на заразени спрямо отчетените случаи в Западна Европа. Въпреки това през последните 2 месеца се наблюдава рязко повишаване на заразените в региона на фона на останалите държави в Европа, особено в Чехия и Полша. „Правителствата на държавите не биха искали да удължат мерките, тъй като знаят, че това ще се отрази пагубно на икономиките през второто тримесечие на 2020“, допълни Шилевич.
„Очакваме, че през 2022 г. БВП ще достигне същата стойност, като през изминалата година не само в региона на ЦИЕ, но и в много други държави в Западна Европа. Предвид динамичните промени в света, през следващите месеци бизнесите трябва да бъдат подготвени за предизвикателствата, включително и рисковете от обявяване на несъстоятелност в някои сектори“, сподели управителят на Кофас България, Пламен Димитров.
Coface: for trade – изграждаме бизнес заедно 70 години опит и най-фината мрежа превърнаха Кофас в еталон в кредитното застраховане, управлението на риска и глобалната икономика. С амбицията да се превърне в най-гъвкавия партньор в глобалното кредитно застраховане в бранша, експертите на Кофас работят в ритъма на световната икономика, като подкрепят 50 000 клиенти в изграждането на успешен, разрастващ се и динамичен бизнес. Услугите и решенията на Групата защитават и помагат на компаниите да вземат кредитни решения, за да подобрят способността им да продават, както на вътрешния, така и на експортния пазар. През 2018 г. в Кофас работят ~ 4100 души в 100 страни и е регистриран оборот от 1,4 милиарда евро.
Coface SA. се листва на Euronext Paris – Compartment A ISIN: FR0010667147 / Ticker: COFA
За повече информация: Петя Геджева Параграф 42 +359 882 591 667 e-mail: p.gedjeva@paragraph42.bg
Калина Леонтиева Кофас България +359 882 481 411 e-mail: kalina.leontieva@coface.com |