България е една от държавите с най-много фалиращи фирми за година. Като причини за това, икономистите посочват сложната икономическа среда, бюрокрацията и изискванията на Европейския съюз, които са несъвместими с текущата икономика на България.
Според други анализи обаче, въпреки малкото работещи фирми у нас, те предоставят качествени продукти и са конкурентноспособни на световния пазар.
Примери за това са множество малки и големи фирми, които успешно работят и си партнират с чужди компании от Румъния, Словакия, Полша, Русия, Словения, Австралия и много други.
В Интернет пространството има едно място, където се събира българския бизнес - KPD.bg. Абривиатурата на сайта означава "Купувам, продавам дейност", а в него ежедневно се публикуват обяви за различни бизнес дейности - покупко-продажба на бизнес, франчайз, бизнес имоти, стоки на едро и бизнес активи.
Сайта съществува от 2008 г. и към момента има публикувани над 9 700 обяви от всякакъв вид - от продажба на павилион за приготвяне на сандвичи за 6000 лв. до продажба на производствен цех в Шумен за 800 000 лв.
Екипа зад сайта е малък - 4 души, но споделят, че успяват да прегледат всяка една обява, преди да бъде публикувана и съдействат на всички, които имат въпроси или затруднения. Фирмата им се занимава с разработване на проекти в Интернет за българския и световния пазар.
Казват, че в сайта са били обявявани за продажба две български телевизии, както и големи предприятия от цялата страна. Знаят, че сайта се посещава от собственици на големи компании, които също закупуват бизнеси или интересни предложения.
През 2013 г. - 2014 г. наблюдават сериозен ръст на продажбата на Facebook страници от частни лица към големи медийни групи, които в момента оглавяват месечните резултати за най-високи посещения.
Тази търговия била доста доходоносна, като няколко лица превърнали това в свой основен бизнес - използвайки пропуски в платформата Facebook успявали да създадат групи с над 50 000 фена за по-малко от 3 дни, след което продавали групата за по няколко хиляди лева.
Тази практика обаче, приключила след няколко месеца активна търговия, след като от световната платформа направили сериозни промени по своя софтуер, които блокирали тази възможност.
Най-много обяви има в сектор "IT", където за продажба са обявени софтуери, сайтове, домейн имена, електронни магазини и други.
Значително присъствие имат и обявите за продажбата на заведения, фитнес зали, аптеки, павилиони за търговия с бързооборотни стоки и бизнес имоти.
От екипа на сайта споделят, че опита им свежда до минимум възможностите за публикуване на обяви, които целят измама или продажба на фирми на трети лица, с цел избягване плащането на данъчни задължения.
Като цяло, потребителите на сайта са част от средната класа в България, благодарение на която все още има работещи фирми и качествено производство.