Рано или късно всяко младо семейство трябва да пристъпи към бюджетирането. На практика семейният бюджет би трябвало да следва същите правила, които следва и личния, но това, което най-вече го различава е договарянето между двамата партньори.
Хората често казват, че противоположностите се привличат, но това би било неудобно при личните финанси. Ако единят партньор обича да спестява, а другият е склонен да харчи повече, отколкото има, това би довело до семейни скандали, от които всъщност няма нужда. С малко преговори и взаимни отстъпки, можете да постигнете един добър баланс, от който и двамата ще бъдете доволни.
За да постигнете това, трябва да сте наясно, че най-добрият вариант е всеки един от вас да запази свой малък бюджет, който да ползва, както прецени за добре. По-голямата част от парите, обаче, трябва да постъпват по сметката на семейния бюджет. Този бюджет трябва да бъде ползван за покриване на всички битови сметки, кредити, храна, поддръжка на жилището и други.
За да не стигате до ситуация, в която доходите са по-малки от разходите, трябва да следите внимателно семейните харчове. Ако все пак стигнете до такава ситуация имаме няколко съвета:
Преизчислете харчовете
Направете подробен списък с месечните харчове. Използвайте няколко графи „Задължителни”, „Еднократни” и „Могат да се намалят”. В графата „задължителни” впишете всички битови сметки, които се покриват всеки месец, графата „еднократни” се отнасят за изненадващи разходи, като ремонт на колата, например. В графата „могат да се намалят” впишете нещата, от които бихте могли да се лишите, за да намалите харчовете си. Правете това в началото на всеки месец и ще усетите, че държите бюджета си под контрол.
Намерете допълнителни доходи
Не бързайте да си казвате, че има безработица и е трудно да се намери почасова работа. Това е така, но не е невъзможно. Освен това съществуват и други алтернативи. Ако един от двама ви притежава наследствен дом може да го отдаде под наем, ако имате хоби – можете да го превърнете в бизнес и така нататък.
Преценете ситуацията
Трябва да прецените дали затрудненото Ви финансово състояние е моментно или ситуацията може да продължи по-дълго. Ако ситуацията е моментна, то нещата бързо ще отминат и няма да Ви се наложи да предприемете по-сериозни мерки, но ако има риск тази ситуация да продължи, съветваме Ви да направите преразглеждане на семейния бюджет.
Малки съвети за семейния бюджет
Рано или късно всяко младо семейство трябва да пристъпи към бюджетирането. На практика семейният бюджет би трябвало да следва същите правила, които следва и личния, но това, което най-вече го различава е договарянето между двамата партньори.