Доверието на пазарите в руските компании продължи да спада, показват действията на международните инвеститори, които разпродават акциите на дружествата в Русия в контекста на срива на борсите, поевтиняването на руската рубла и търсенето на инвестиционни активи с по-стабилна стойност, предаде Bloomberg.
Данните показват, че международните инвеститори разпродават акциите си в руските компании по-бързо, отколкото това правят трейдърите на Московската фондова борса, което създава „ценова дупка“ в стойността на дружествата в Русия и на международните пазари. Същевременно пазарните оценки на фирмите извън Руската федерация се сринаха до най-ниските си стойност за последната година. Продажбите на ценните книжа на компаниите идват на фона на ниската цена на петрола, който е основната експортна стока на страната. Към края на миналата седмица суровната беше достигнала до най-ниската си стойност за последните 12 години, въпреки че в петък и в понеделник цената му си възвърна повече от 10%.
Спредът на акциите на руската хранителна верига „Магнит“ на Лондонската фондова борса и на Московската фондова борса се сви до около най-ниската си стойност за последната година миналия четвъртък, достигайки 22%. Глобалните депозитни разписки на телеком оператора „Мегафон“ и на петролния гигант „Газпром“, които се търгуваха на премия на Московската фондова борса през последните 12 месеца, се разпродаваха с отстъпка на Лондонската фондова борса.
От началото на годината ценните книги на „Магнит“ регистрираха спад от 12% на борсата в Лондон, ценните книги на „Мегафон“ се сринаха с 13% за същия период (два пъти повече, отколкото на Московската фондова борса), а акциите на „Газпром Нефт“ изгубиха 14% от стойността си Лондон и 6,3% в Москва.
„Чуждестранните инвеститори могат лесно да продадат акциите на руските компании и да насочат средствата си към възникващите пазари, където получават относително по-висока доходност срещу по-малък риск“, коментира паричният мениджър в лондонската Blackfriars Asset Management Ltd. Анастасия Левашова, цитирана отBloomberg. “Местните инвеститори са по-устойчиви на динамиката на руския пазар и са по-склонни да запазят акциите си, особено предвид факта, че те имат значително по-малко инвестиционни алтернативи“, допълни още тя.
Обменът на депозитни разписки в Русия е ограничен до 25% от акциите на компаниите и до 50% от листнатите на борсите акции. Компании като „Магнит“ вече достигнаха лимита и премиите в чужбина са по-високи.