Европейският съюз трябва да наложи временна забрана на компании от Китай да придобиват европейски компании, които в момента имат проблеми с бизнеса си заради кризата с коронавируса, заяви председателят на групата на Европейската народна партия в Европарламента Манфред Вебер.
Според Вебер Китай е "стратегически конкурент на Европа с авторитарен модел на управление, който иска да увеличи мощта си и да измести САЩ като водеща икономическа световна сила".
Китайски компании проявяват интерес към изгодни сделки най-вече в технологичния сектор в Европа заради поевтиняването на акциите в последните седмици. В настоящия момент европейският пазар е крайно уязвим. Рискът Пекин да придобие контрол над стратегически технологии на континента - от изкуствен интелект, през телекомуникационни мрежи до обработката на данни, е огромен.
"Отношенията на ЕС с Китай са толкова многообразни, че подходът ни не може да бъде едностранен. Китай е партньор, с който ЕС споделя тясно свързани цели, партньор при преговори, с който ЕС трябва да намери справедлив баланс, икономически конкурент в надпреварата за технологично господство и систематичен съперник в популяризирането на други модели на управление. Изработването на общ европейски подход към държави - свръхсили никога не е било лека задача и случаят с Китай не е изключение. Нещо повече, Китай не се колебае понякога да се заиграва с тези разногласия. Несъмнено е обаче, че от нас, европейците, зависи да поддържаме нужната колективна дисциплина", допълва Вебер.