Специалисти от Сингапурския технологичен университет създадоха модел с данни от пандемията от COVID-19, за да определят кога ще свърши тя в най-засегнатите държави, и установиха, че това ще стане през есента, а втора вълна няма да има. Моделът предвижда траекторията на разпространение на вируса във времето. Той проследява и действителния брой на потвърдените случаи дневно до 12 май.
Учените предвиждат изчистване на инфекцията във Великобритания до 30 септември, в Италия - до 24 октомври, а в САЩ, където смъртните случаи са най-много - до 11 ноември. Заразата в САЩ и Бразилия обаче може да продължи по-дълго, ако няма строги ограничителни мерки или не се появи ваксина.
Специалистите обаче предупреждават, че прогнозите са несигурни заради сложността на вируса и други фактори, като ограниченията, протоколите за тестове в отделните държави.
Според експерти на Световната здравна организация могат да изминат четири до пет години преди пандемията от COVID-19 да бъде поставена под контрол. Сред факторите, от които зависи това, са развитието на вируса, мерките за овладяването му в различните държави и разработването на ваксина.
Британският проф. Ейдриън Хил предупреди, че рязкото намаляване на вируса в страната поставя под съмнение изпитанията на ваксината в Оксфордския университет. За него вече са набрани 10 000 души, но се очаква по-малко от 50 процента от тях да се заразят. Ако само 20 процента дадат положителни резултати на тестовете, данните няма да са надеждни.