Акциите на руските компании биват масово разпродавани

Доверието на пазарите в руските компании продължи да спада, показват действията на международните инвеститори, които разпродават акциите на дружествата в Русия в контекста на срива на борсите, поевтиняването на руската рубла и търсенето на инвестиционни активи с по-стабилна стойност, предаде Bloomberg.

Доверието на пазарите в руските компании продължи да спада, показват действията на международните инвеститори, които разпродават акциите на дружествата в Русия в контекста на срива на борсите, поевтиняването на руската рубла и търсенето на инвестиционни активи с по-стабилна стойност, предаде Bloomberg.

Данните показват, че международните инвеститори разпродават акциите си в руските компании по-бързо, отколкото това правят трейдърите на Московската фондова борса, което създава „ценова дупка“ в стойността на дружествата в Русия и на международните пазари. Същевременно пазарните оценки на фирмите извън Руската федерация се сринаха до най-ниските си стойност за последната година. Продажбите на ценните книжа на компаниите идват на фона на ниската цена на петрола, който е основната експортна стока на страната. Към края на миналата седмица суровната беше достигнала до най-ниската си стойност за последните 12 години, въпреки че в петък и в понеделник цената му си възвърна повече от 10%.

Спредът на акциите на руската хранителна верига „Магнит“ на Лондонската фондова борса и на Московската фондова борса се сви до около най-ниската си стойност за последната година миналия четвъртък, достигайки 22%. Глобалните депозитни разписки на телеком оператора „Мегафон“ и на петролния гигант „Газпром“, които се търгуваха на премия на Московската фондова борса през последните 12 месеца, се разпродаваха с отстъпка на Лондонската фондова борса.

От началото на годината ценните книги на „Магнит“ регистрираха спад от 12% на борсата в Лондон, ценните книги на „Мегафон“ се сринаха с 13% за същия период (два пъти повече, отколкото на Московската фондова борса), а акциите на „Газпром Нефт“ изгубиха 14% от стойността си Лондон и 6,3% в Москва.

„Чуждестранните инвеститори могат лесно да продадат акциите на руските компании и да насочат средствата си към възникващите пазари, където получават относително по-висока доходност срещу по-малък риск“, коментира паричният мениджър в лондонската Blackfriars Asset Management Ltd. Анастасия Левашова, цитирана отBloomberg. “Местните инвеститори са по-устойчиви на динамиката на руския пазар и са по-склонни да запазят акциите си, особено предвид факта, че те имат значително по-малко инвестиционни алтернативи“, допълни още тя.
Обменът на депозитни разписки в Русия е ограничен до 25% от акциите на компаниите и до 50% от листнатите на борсите акции. Компании като „Магнит“ вече достигнаха лимита и премиите в чужбина са по-високи. 

 

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ