Хърватия претърпя най-силното си земетресение от 140 години насам

Силата на труса е била с магнитуд от 6,3 по скалата на Рихтер и е измерена от Европейско-средиземноморския сеизмологичен център във вторник.

Хърватия претърпя най-силното си земетресение от 140 години насам – за втори път през 2020 г. – като труса уби най-малко петима души, опустоши града в епицентъра му и е бил усетен чак до Рим и Виена.

Силата на труса е била с магнитуд от 6,3 по скалата на Рихтер и е измерена от Европейско-средиземноморския сеизмологичен център във вторник.

Земетресението е съборило сгради в близост до епицентъра му в град Петриня, където е убило момиче, което е било на около 13 години, според полицията. Още четирима души, включително баща и син, са загинали в град  Глина, съобщи заместник-кметът на града, съобщава агенция Хина.

Повечето сгради в Петриня са повредени толкова силно, че сега са неизползваеми“, каза министър-председателят Андрей Пленкович на мястото на инцидента. Властите евакуираха болницата в близкия град Сисак, а трусът също повреди сгради в Загреб, като хората напуснаха домовете си, за да изчакат евентуални вторични трусове.

2020 г. ни донесе трагедия след трагедия“, каза Пленкович в коментар по телевизия N1. Съобщава се, че най-малко 20 души са били хоспитализирани с наранявания, като двама са в тежко състояние.

Бедствието допринася за и без това трудната година за адриатическата държава-членка на Европейския съюз, която вече ремонтира 20 000 сгради от земетресението, което я удари през март, като същевременно се справя с един от най-тежките скокове на случаите на коронавирус и рекордна икономическа рецесия.

Това е ужасно“, каза президентът Зоран Миланович, докато наблюдаваше щетите в Петриня. „Чист ужас. Армията е тук, идва да помогне за евакуацията на хората“.

В Петриня, град с около 25 000 души, който беше почти унищожен при кървавия разпад на Югославия през 1991-1995 г., видеозаписи показват разрушени къщи и паднали покриви, наподобяващи щетите от войната.

Вицепремиерът Давор Божинович заяви, че правителството отменя забраната за пътуване между окръзите, наложена по-рано този месец заради COVID-19, за да могат хората, чиито домове са унищожени, да останат при роднини.

Земетресението също така предизвика автоматично спиране на атомната електроцентрала в Кришко в Словения, но тамошният министърът на инфраструктурата заяви, че първоначалните проверки показват, че не са настъпили щети.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в Twitter, че е разговаряла с Пленкович и всички са в готовност да окажат подкрепа.

"Ние сме с Хърватия", каза тя.

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ