Как Братислава се превърна в инкубатор за стартъпи?

Ярослав Луптак,  съосновател на фирма за рисков капитал в Словакия, е бил на 5 години, когато Чехословакия излиза от комунистическото управление.

Ярослав Луптак,  съосновател на фирма за рисков капитал в Словакия, е бил на 5 години, когато Чехословакия излиза от комунистическото управление. Само няколко години по-късно Словакия става независима република.

„По това време „предприемач” беше мръсна дума. Бащата на Луптак е построил мелница за обработка на дървен материал през 1990г. и много словаци са гледали скептично на това. По това време е настъпила треската за злато. Много компании са били разпродадени, за да оцелеят и твърде много хора са загубили работата си.

През последните години, отношението към предприемачеството се е променило драстично. Малките предприятия са основата на икономиката в страната. Общият икономически капитал на страната за 2016г. е около $86.6 млрд.
Якуб Клаймс, съосновател на стартъпа Jump Soft, занимаващ се с разработки на софтуер  казва, че предприемачестовото е сравнително ново в страната и всяка година могат да се видят различни промени.
Компанията на Клаймс е увеличила продажбите си с 1965% в периода между 20212г. и 2015г.

Защо Ви разказваме това? Защото според класацията за най-бързо развиващи се компании, 107 от братиславските стартъпи попадат в нея. Най-силните козове на страната са в секторите на IT технологиите. Наскоро Илън Мъск насочи вниманието си към страната и подписа споразумение за изграждането на линия на Hyperloop, която да свързва столицата и другите градове.

Регулациите в страната са един от недостатъците. Те пречат на малките фирми да се развиват. Освен това, достъпът до рисков капитал е много по-малко в сравнение със Силициевата долина, например. Въпреки това Братислава има няколко предимства за стартиране на бизнес.

Ресурси
Братислава е малък пазар и повечето стартъпи се фокусират над международните пазари още в началото. Освен това Словакия се намира в сърцето на Централна Европа. В столицата има много ресурси и акселераторски програми, които са на разположение на предприемачите. Преди 6 години, например, Луптак, за когото Ви разказахме в началото, е помогнал за стартирането на съзтезание за стартъпи, в което голямата награда е $50 000. Много предприемачи вече насочват инвестициите си към Словакия, а освен това Словашката Бизнес Агенция осигурява финансиране, бизнес кредити и консултации за местните фирми.

Таланти
Словашкият технологичен университет, местните инженерни училища и други институции са производители на таланти в технологичната среда. За съжаление, много от стартъпите трябва да се борят за добре подготвените кадри с големите технологични компании. За да привлекат студентите на своя страна, малките фирми трябва да предложат конкурентни предимства. В страната все още големите и утвърдили се компании привличат технологичните таланти.

“Стартъпите, в Словакия,  имат достъп до различни ресурси. Това им позволява да се развиват, но смятам, че идва момента, когато компаниите трябва да помислят къде би имало по-добър пазар.”, казва Майкъл Коор, който е главен изпълнителен директор на Vectary, компания за 3D моделиране. В момента неговата компания е в процес на преместване от Братислава в Ню Йорк.

Братислава се нарежда на трето място като инкубатор на стартъпи. Много от потенциалните предприемачи вече инвестират в тях и разширяват мирогледа им. В страната все повече млади хора стартират свой успешен бизнес. Една такава компания е ESET, занимаваща се с IT сигурност, която вече е събрала над 100 млн. потребители в 202 страни по цял свят.
Съвсем не е далеч моментът, в който все повече стартъпи ще насочат вниманието си към международния пазар.

 

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ