Как войната между Русия и Украйна може да засегне търговията на Китай

Войната може да доведе до по-голямо забавяне на световната икономика.

Търговският излишък на азиатския производствен гигант може да намалее до 238 милиарда долара тази година – около 35% от историческите 676 милиарда долара, постигнати миналата година, според оценки на ANZ Research.

„Войната в Украйна скоро ще започне да натежава върху нетната търговия поради по-слабото външно търсене и по-високата сметка за внос“, каза Джулиан Евънс-Причард, старши китайски икономист в изследователската фирма Capital Economics.

Войната може да доведе до по-голямо забавяне на световната икономика, особено в Европа, каза старшият китайски икономист от ANZ Research – Бети Уанг. Европейският съюз е вторият по големина търговски партньор на Китай, който представлява около 15% от общия износ на азиатската страна. Износът за ЕС скочи допълнително миналата година, съставлявайки 16% от 30% ръст на износа на Китай.

Недостигът на полупроводници вече беше сериозен, но войната на Русия в Украйна ще наруши допълнително веригите за доставки. ANZ Research заяви, че конфликтът е влошил глобалния недостиг на чипове, от който Китай силно разчита за своя електронен износ. Износът на електронни артикули допринесе със 17,1 процентни пункта за ръста на китайския износ от 30% през 2021 г., каза изследователската фирма.

Миналата седмица Лондонската метална борса спря търговията с никел, след като цените се удвоиха повече от два пъти след опасенията за прекъсване на доставките поради войната. Русия е третият по големина производител на никел в света. Никелът е ключова суровина в батериите за електрически превозни средства, а Китай е най-големият производител на електромобили в световен мащаб. Броят на електромобилите, които изнася за други страни, скочи 2,6 пъти до близо 500 000 миналата година – повече от която и да е друга страна в света, съобщи Nikkei миналата седмица.

Произведените в Китай електромобили представляват около 44% от електрическите превозни средства, произведени от 2010 до 2020 г., установи проучване.

Кризата в Украйна също доведе до нестабилни цени на петрола, които скочиха до рекордни нива миналата седмица, преди да паднат с повече от 20%. Това ще удари Китай, най-големият вносител на петрол в света. Китай внесе енергийни продукти на стойност 423 милиарда долара миналата година, казаха икономистите на сингапурската банка DBS Нейтън Чоу и Самуел Це. От тях 253 милиарда долара е суров петрол.

Икономистите твърдят, че номиналният БВП на Китай ще бъде намален с 0,8%, ако средните цени на петрола скочат от 71 долара за барел на 110 долара тази година.

Цените на петрола бяха нестабилни, падайки под 100 долара за барел по-рано тази седмица, след като миналата седмица достигнаха върхове от над 130 долара. В четвъртък те отново надхвърлиха $100, значително над нивото от $70 до $80, което се търгуваше в началото на годината.

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ