Огнището на напрежение между САЩ и Китай продължава да тлее

Като цяло САЩ изглежда не виждат "реална печалба“ в отношенията на сътрудничество с Китай.

САЩ под администрацията на Байдън биха могли да си сътрудничат с Китай по отношение на здравеопазването и изменението на климата, въпреки че двете страни остават далеч по други въпроси, каза Есвар Прасад, бивш ръководител на китайския отдел на Международния валутен фонд.

Избраният президент Джо Байдън е превърнал огнището на коронавирус в един от приоритетите си и се очаква да обяви работна група в понеделник, която ще излезе с план за ограничаване на вируса. По време на кампанията Байдън нарече изменението на климата „проблем номер едно, пред който е изправено човечеството“.

„И двете са въпроси, които са много важни за входящата администрация и със сигурност поне по тези въпроси Китай трябва да се разглежда като нещо като партньор, макар и не като близък съюзник“, каза Прасад, сега професор в университета Корнел.

Той посочи, че в областта на здравеопазването Китай – където Covid-19 е открит за първи път – изглежда е свършил „сравнително добра работа“ в справянето с пандемията и нейните последици. По отношение на изменението на климата САЩ може да не успеят да постигнат много в световен мащаб без сътрудничеството на Китай, отбеляза още той.

"Това са области, в които мисля, че двете страни могат да се видят„ очи в очи “, което се надявам да осигури по-добра основа за преговори в много по-трудни области, особено икономическите и търговските политики, където има почти вградени спорни въпроси“,  добави Прасад.

Това не означава, че отношенията между САЩ и Китай – които се влошиха при президента Доналд Тръмп – може да се обърнат към по-добро. Като повтаря възгледите на много експерти, Прасад споделя, че политиката на САЩ спрямо Китай е малко вероятно да се промени съществено.

И все пак администрацията на Байдън би използвала различен тон и тактика при подхода към Пекин, каза Прасад. Избраният президент вероятно ще наеме администрацията си с хора, които са работили при бившия президент Барак Обама. Тези хора, добави още професорът,  признават, че работата с Китай може да има ползи.

„Мисля, че администрацията на Байдън ще бъде много по-стратегическа в своя подход, като признае, че може да се наложи да даде няколко области, за да получи по-широки отстъпки в много други“, каза той.

 

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ