"Роснефт" се бори със западните санкции

В подадения иск в Европейския съд се посочва, че санкциите са незаконни, тъй като те „наказват” играчи на пазара, които нямат общо с политическите решения на Кремъл.

Руският гигант в петролната индустрия „Роснефт” е в очакване на решението на Европейския съд по обвинението, че санкциите на западните държави срещу компанията са нелегални. Те бяха наложени на дружеството и на още редица фирми и физически лица от Русия заради анексирането на Крим.

Ограниченията „отрязаха” достъпа на „Роснефт” до чуждестранни финанси и до партньорство с компании от САЩ и Европейския съюз. Всичко това се случи на фона на ниските цени на петрола, които нанесоха сериозен удар върху бизнеса на енергийния лидер.

В подадения иск в Европейския съд се посочва, че санкциите са незаконни, тъй като те „наказват” играчи на пазара, които нямат общо с политическите решения на Кремъл.

В своя публикация от CNBC коментират, че решението за съдебни действия на компанията обаче може да са продиктувани от Москва. Причината е, че независимо от статута на публична компания, 69% „Роснефт” са на руската държава.

Кремъл отчаяно търси начин да свали ограниченията по какъвто и да е начин и полага усилия в правната сфера успоредно с политически натиск”, смята Дарак Макдоуъл, който е анализатор за Европа и Централна Азия във фирмата за управление на политическия риск Verisk Maplecroft.

Ограниченията на финансите за „Роснефт” и останалите петролни лидери са доста тежки, като се има предвид състоянието на индустрията в момента и фактът, че възможностите на руската държава за подкрепа на компании във финансов риск намаляват”, обяснява експертът.

Очакваното решение на Европейския съд по случая с петролната фирма може да създаде прецедент и да даде тласък на други руски дружества като „Сбербанк” и „ВТБ” да настояват за по-бързо разрешаване на техните казуси със западните рестрикции, по които също има подадени съдебни искове.

Вдигането на санкциите не може да бъде панацея за рецесията в Русия, която е причинена основно от евтиния петрол. Въпреки това би било голяма политическа победа”, смята още Макдоуъл.

Източник: Money.bg

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ